You are currently viewing ناراحتی معده چیست؟  عواقب آن چیست؟

ناراحتی معده چیست؟ عواقب آن چیست؟


کالبد شکافی شکم Diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل نفخ معده

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. برای برطرف کردن این ناهنجاری به طور کلی برش بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین شش عضله مورد نیاز است. این بیماری معمولاً با درمان مداوم درمان می شود.

این جداسازی محتویات شکم را از بین می برد زیرا بافت همبند بین عضلات راست شکم ضعیف می شود.

این می تواند افسرده کننده و ناامید کننده باشد ، اما همچنین می تواند در چند ماه پس از تولد بدتر شود. اما برای بسیاری از زنان بدون درمان ، این وضعیت ادامه خواهد داشت

علائم

اکثر آنها در نیمه اول بارداری علائم پارگی شکم را نشان نمی دهند. برخی از زنان ممکن است علائم را در اواخر سه ماهه دوم یا اوایل سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر تا بعد از تولد متوجه هیچ تغییری در شکم خود نشدند.

مادران جدیدی که بعد از زایمان دچار پارگی شکم می شوند ممکن است یک توده یا بثور قابل مشاهده در محل پارگی شکم مشاهده کنند.

وقتی پشت می کنید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف بند ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه های پارگی شکم عبارتند از:

شکم بیرون زده که از وسط شکم عبور می کند ، هنگام ورود یا منقبض شدن بیشتر به چشم می آید.

مشکل در حمل اشیاء

انجام کارهای عادی دشوار است

کمردرد

وضعیت جسمانی خوب نیست

بی ثباتی ساقه

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم پارگی شکم

علل نفخ معده

افزایش فشار در شکم یکی از دلایل اصلی پارگی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهند. باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمون های بارداری ترشح پروژسترون و استروژن در آرامش بافت ها نقش دارد. اگر این روند ادامه یابد ، ممکن است جداسازی جزئی یا کامل سیستم عامل رخ دهد.

موارد زیر برخی از عوامل خطرساز هستند که ممکن است خطر عوارض بارداری را در فرد افزایش دهند:

سن مادر (35 سال به بالا)

جنین

بارداری دوم یا بیشتر

چندقلوها یا چند بارداری

اگرچه گرفتگی شکم در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما توجه به این نکته ضروری است که در زنان و مردان بعد از زایمان نیز رخ می دهد. علل اصلی این شرایط فشار خون بالا است. تغییر سریع وزن بدن ؛ تمریناتی مانند وزنه برداری و کرانچ.

نوزادان گاهی دچار گرفتگی معده می شوند ، اما معمولاً خود به خود برطرف می شوند ، بنابراین مشکل جدی نیست.

تشخیص پارگی شکم

اکثر زنان می توانند اتاق عمل خود را در وسط شکم خود ببینند. با این حال ، مهم است که برای تشخیص مناسب و درمان مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک شما را بررسی می کند که آیا شکستگی شما شکسته است یا خیر. اگر چنین است ، شدت آن چقدر است؟ برخی از پزشکان برای کمک به تشخیص بیماری ، آرتروسکوپی یا سی تی اسکن انجام می دهند.

برای یافتن این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و شکم خود را کمی حرکت می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو تاول بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک شکم را معاینه می کند. داروهایی که برای درمان و توانبخشی تمرینات توانبخشی برای درمان طراحی شده اند.

درمان گرفتگی عضلات شکم

درمان گرفتگی عضلات شکم

جراحی شکم بر تمرینات توانبخشی برای ترمیم جدایی متمرکز است. این می تواند جدایی را تا زمان بهبودی کامل با انجام تمریناتی برای جلوگیری از آن بدتر کند.

برای بیمار مهم است که مراقب باشد ، زیرا حتی درمان شکمی نیز وضعیت قبل از بارداری را به طور کامل درمان نمی کند.

اگر شکم بیمار بسیار شدید باشد ممکن است نیاز به جراحی باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند با برنامه ریزی های جدی وضعیت بیمار را بهبود بخشد.

روشهای جراحی

اگر روده در دستگاه گوارش درست باشد (روده متسع شده و محتویات شکم از طریق بافت همبند شکم پخش می شود) جراحی لازم نیست.

در عوض ، ایمن است. ورزش مناسب اولین خط درمان موثر برای گرفتگی شکم است. اما برای برخی از زنان ، تمرینات توانبخشی برای تسکین سقط جنین کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که این روش باعث بهبود ثبات جسمانی و کاهش گرفتگی شکم و بی اختیاری ادرار در زنان می شود.

این نیروی الکترومغناطیسی عصب عضلانی را تحریک می کند

این یک درمان غیر جراحی است که شکم را زیبا می کند. “این تکنیک از آهنرباهای قوی برای ایجاد انقباض عضلانی استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی ماهیچه های اسکلتی باعث تحریک ماهیچه های شکمی و تقویت آنها می شود.

مطالعات نشان داده اند که این درمان به ویژه زمانی مفید است که با تمرینات خاصی برای تقویت شکم ترکیب شود.

کالبد شکافی مردانه

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات کششی بیش از حد خودداری کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری نیز وجود دارد که باید از آنها اجتناب کنید:

گرفتگی معده

هرگونه تمرینی را انجام دهید که نیاز به ایستادن بازوها و زانوها بدون حمایت یا قدرت شکمی دارد.

هرگونه فعالیت شدید که باعث کشش معده می شود (مانند مانور والسالوا)

پشت خود را خم کنید تا شکم شما کشیده شود

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

تمرینات مربوط به کالبد شکافی شکم مجاز است

تمرینات م effectiveثری وجود دارد که می تواند با خیال راحت یک تاک شکم را انجام دهد. انجام منظم این فعالیت ها بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمیق شکمی استفاده از شکم را از طریق دیسک بین مهره ای تحریک می کند (معمولاً روی زانو دراز کشیده است).

اساساً شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و ستون فقرات به مدت طولانی در جای خود ثابت می ماند. بهتر از همه، این مراقبت روزانه حدود 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات روی زمین مانند کگل و خم شدن لگن نیز کمک می کند.

انجام این فعالیتها به روش صحیح بسیار مهم است. بنابراین ، بهتر است با یک متخصص طب فیزیکی مشورت کنید که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد.

جلوگیری از کالبد شکافی شکم

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. بر اساس یک مطالعه در سال 2019 ، برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند شدت گرفتگی شکم را کاهش دهد.

کمربند بارداری

برخی از کارشناسان توصیه می کنند که دستگاه ها را ببندید (اساساً یک کمربند محکم و کشسان در اطراف کمر) ، اما برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربندهای بارداری تقویت عضلات شکم و حمایت از کمر است. کمربند یبوست را درمان نمی کند و شکم را تقویت نمی کند.

کالبد شکافی و کمربند بارداری

با این حال ، طرفداران به طور یکسان ادعا می کنند که بستن این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. کالبد شکافی می تواند شکم را پس از تولد نشان دهد. اما مطمئن باشید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین اگر شکم دارید ، نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید تا او بتواند شما را در درمان مناسب راهنمایی کند.

جراح ارتوپدی بدن شما را پس از زایمان قوی تر و مطمئن تر می کند.

اولین مرکز پرستاری سلامت با سالها مجوز رسمی برای ارائه خدمات مراقبت در منزل و پرستاری تحت مجوز رسمی وزارت بهداشت ، آماده ارائه کادر مجرب و متخصص به شهروندان مجرب خود می باشد.

پرستاران سالمند ؛ پرستاران و پرستاران اطفال همواره با در نظر گرفتن آخرین خدمات مراقبت و پرستاری به کارکنان مجرب مرکز خدمات ارائه می دهند.

کافی است برای مشاوره رایگان با کارشناسان این مرکز تماس بگیرید.
هشدار: این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

دیدگاهتان را بنویسید