You are currently viewing مدیریت دیابت: وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان

مدیریت دیابت: وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


بیماریهای مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که سالانه حدود 4 میلیون نفر را می کشد. دیابت فقط یک بیماری نیست ؛ این یک اختلال متابولیکی است که در اثر عدم ترشح انسولین یا اختلال عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود. قند خون را بالا می برد. حفظ وزن طبیعی و جلوگیری از افزایش وزن. ورزش و فعالیت بدنی مناسب ؛ ترک سیگار و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارند. دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی از اهمیت بیشتری برخوردار است. بوجود آمد. دیابت می تواند عوارض جدی در بسیاری از سیستم ها و اندام های بدن ایجاد کند ، با عوارض جانبی مانند ناتوانی. ناتوانی این می تواند منجر به هزینه های بالای درمان و مرگ شود.

آثار مختلف دیابت بر بدن به شرح زیر است.

چشم ها

هیپوگلیسمی کنترل نشده می تواند باعث آسیب جدی به رگ های خونی چشم شود که منجر به تاری دید و کوری می شود. آب مروارید یا گلوکوم یکی از شایع ترین علل دیابت در جمعیت عمومی است.

مغز

مناطقی که می توانند به شدت تحت تأثیر دیابت قرار بگیرند ، شریان های کنترل نشده در مغز هستند. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق خونی مغز باعث سکته مغزی شده و جایگزین فرد می شود. خسارت جبران ناپذیری را در پی دارد. بنابراین ، افراد مبتلا به دیابت دو برابر بیشتر از افراد سالم دچار سکته مغزی می شوند.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی یک عارضه جانبی دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن آسیب می بیند. اندام ؛ انتهای عصبی و عصبی پا ، به ویژه ، در اثر قند خون بالا آسیب دیده و اغلب باعث بی حسی و سوزن سوزن شدن پا می شود.

پاها

عدم کنترل قند خون و مراقبت نادرست از پا می تواند منجر به زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پا شوند. دیابت شایع ترین علت قطع عضو پس از ضربه و ضربه است. مخصوصا در دنیا.

کلیه

قند خون بالا می تواند به کلیه ها آسیب برساند و باعث دیالیز شود. در مراحل اولیه بیماری ، اگر ادرار در ادرار به درستی نگهداری نشود ، ممکن است منجر به دیالیز و پیوند نهایی کلیه شود.

قلب

دیابت می تواند باعث سفت شدن قفسه سینه ، حالت تهوع و استفراغ شود. حمله قلبی سکته این به طور قابل توجهی خطر مشکلات مختلف قلبی عروقی ، از جمله بیماری عروق کرونر قلب ، از جمله تصلب شرایین و فشار خون بالا را افزایش می دهد. سکته قلبی در افراد مبتلا به دیابت 2 تا 4 برابر بیشتر است.

پوست

از سوی دیگر ، دیابت عرق ، کم آبی بدن ، ترک خوردن پوست و عفونت ها را کاهش می دهد. از سوی دیگر ، عرق کردن در برخی از اندام ها مانند کف دست را افزایش می دهد. تعریق بیش از حد روی دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

چرا دیابت نوع 1 یا 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد؟ بستگی به زمان و مقدار خوردن دارد. اولین و م effectiveثرترین روش برای کنترل دیابت ، انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف از درمان انواع دیابت جلوگیری از شیوع بیماری است. گلوکز ، گلوکز ، گلوکز ، گلوکز ، گلوکز ، گلوکز ، گلوکز ، گلوکز برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل چربی و فشار خون. تغذیه برای دیابت نوع 2: تمرکز کلی درمان کاهش مصرف انرژی ، از جمله افزودن کربوهیدرات برای تنظیم سطح انسولین و دیابت نوع 1 است.

دیدگاهتان را بنویسید