You are currently viewing تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني

تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني


افراد مبتلا به سرطان معده اغلب در هضم غذا مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

قسمتی یا تمام معده را بردارید

غدد معده که بر هضم غذا تأثیر می گذارد ؛ سلولها و اعصاب ویژه را از بین می برد

غذا از معده خارج می شود و باعث از بین رفتن یا آسیب دریچه های وارد معده می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

سرطان باعث از دست دادن اشتها می شود

مشکلات تغذیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد:

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. زخم معده یا معده: شایع ترین نوع زخم معده در جهان است. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن برای جذب انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر می سوزد. افزایش مصرف انرژی همراه با سوء تغذیه منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند در کاهش وزن افراد مبتلا به سرطان معده نقش داشته باشد.

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

بعد از جراحی سرطان معده ، فرد نمی تواند زیاد غذا بخورد و اغلب با بهداشت ضعیف معده همراه است.

بقیه معده یا روده ها می توانند غذا را به خوبی هضم کرده یا غذا و مواد مغذی را جذب کنند. بسته به نوع عمل جراحی و میزان شستشوی معده.

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با عفونت ها و درمان سرطان معده کمک می کند.

عوامل زیر ممکن است به کاهش وزن ناشی از این بیماری کمک کند.

وعده های غذایی را حذف نکنید. اگر یک لقمه کوچک دارید ، سعی کنید به طور منظم غذا بخورید.

پروتئین و غذاها و نوشیدنی های پرکالری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برای مثال ، یک میلک شیک یا خامه به غلات یا سوپ پخته شده اضافه کنید. گندم گوشت و سبزیجات را مخلوط کنید ؛ یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

اگر نمی خواهید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (شیک ، اسموتی یا اسموتی های تجاری) بنوشید. همچنین بین وعده های غذایی از نوشابه های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

رژیم غذایی سرشار از پروتئین ، کالری و مغذی داشته باشید. وقتی آنجا هستید ، میان وعده های سریع و آسانی که آماده خوردن هستند بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا شیر اشاره کرد. غلات صبحانه بستنی، پنیر و کراکر ؛ کره بادام زمینی تخم مرغ، آجیل؛ شامل ماست و پوتین است.

در صورت کاهش شدید وزن ، تیم مراقبت های بهداشتی ممکن است استفاده از لوله تغذیه را توصیه کند. مری یک لوله نازک و انعطاف پذیر است که در معده یا روده وارد می شود. هنگامی که لوله وارد می شود ، می تواند مایع غنی از مواد مغذی (مواد مغذی روده) را تحویل دهد. وقتی خوردن و آشامیدن مشکل است. لوله های تغذیه می توانند نیازهای تغذیه ای را برآورده کنند. به خصوص اگر وزن زیادی کاهش دهید.

احساس انرژی بعد از غذا

بعد از یک وعده غذایی کوچک ، می توانید احساس سیری کنید. این می تواند با یا بدون جراحی اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده می تواند اندازه معده را کاهش داده و باعث ایجاد زخم در دیواره معده شود. جراحی می تواند به عصب واگ آسیب برساند که دیواره معده را شل می کند. با کشیدن بقیه معده یا تنظیم هضم ، بدن را بهبود می بخشد. حتی بدون جراحی ، معده شما ممکن است کندتر و طولانی تر شود.

راههای کاهش زود هنگام افسردگی

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی کوچک یا میان وعده بخورید. معمولاً راحت تر از تلاش برای خوردن 2-3 وعده غذا در روز است.

غذا از نوشابه ، به ویژه نوشابه خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت معده را پر کنند. بعد از غذا مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث می شود احساس سریع تری داشته باشید.

افراد مبتلا به سرطان معده ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی خاصی باشند و باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان عضو انجمن تغذیه ایران است

کلینیک زیبایی و لاغری آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید