۸ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین “سل و بروسلوز” آزمایش شدند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، بهلول کلوی وی عصر چهارشنبه در دیدار با فرماندار شهرستان پارس آباد از آمادگی کامل دامپزشکی و مبارزه با بیماری های دامی در صورت تقویت و ترمیم اعتبارات خبر داد.

وی با اشاره به اینکه تقویت اعتبارات منجر به خدمات رسانی مطلوب به دام های منطقه می شود، تصریح کرد: ۸ هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین پارس آباد مغان در هفته گذشته به صورت کاملا رایگان آزمایش سل شدند. بروسلوز و این عملیات ادامه دارد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل گفت: سال گذشته توانستیم ۱۰۰ درصد دام های منطقه را به صورت رایگان تحت پوشش واکسیناسیون تب برفکی تحت پوشش قرار دهیم و امسال نیز با اقدامات انجام شده در تلاش هستیم تا منطقه کاملا رایگان.” و با مشارکت مراکز واکسیناسیون بخش خصوصی علیه این بیماری مهم و استراتژیک واکسینه شود.

کلوی وی به حساسیت ویژه دامپزشکان در مبارزه با شکار غیرمجاز و بیماری های مشترک انسان و دام به ویژه تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و تعداد پرونده های ارجاع شده به مراجع قضایی در سال گذشته اشاره کرد.

وی با تقدیر از قوه قضاییه در ارتباط با دامپزشکی، افزود: علیرغم اینکه دامپزشکی قهری نیست، دستگاه قضایی همواره به دامپزشکان کمک می کند.

کلوی وی ابتلای احتمالی و مشکوک دو نفر از ساکنان استان را به بیماری شایع تب خونریزی دهنده کریمه کنگو برشمرد و خواستار مشارکت جدی دولت ها و مراجع بهداشت عمومی در مبارزه با کشتار غیرقانونی دام در فضای باز چرخه نظارت بهداشتی دامپزشکی شد.

مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل از شهروندان خواست توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی گرفته و از خرید گوشت های کشتار غیرمجاز در خارج از کشتارگاه خودداری کنند.