۶۲ خواستگاری و از شنیدن جواب امتناع کنید


داستان فردی که پس از خواستگاری و رفتن به شدت دچار افسردگی شده است نشان می دهد که اولویت در انتخاب همسر چقدر اهمیت دارد.

62 خواستگاری و از شنیدن جواب امتناع کنید

ویدئویی از صحبت های یک روانشناس در مورد یک شبکه سلامت در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای داشت.

دکتر گفت: مادری پیش من آمد و گفت پسرم ۶۲ بار از او خواستگاری کرده است. پیرمرادی در برنامه. اگر به پسرم بگویم چرا بعد از این همه خواستگاری همسرت را انتخاب نمی کنی؟

میگه دنبال خوشگل ترین دختر میگردم. بعد افسرده شد. آرمان گرایی بیمارگونه او را به جایی رساند که حتی پس از ۶ ماه ازدواج با دختر ۶۲ خود، به رنگ دندان های همسرش گیر می کرد و می گفت رنگ دندان هایش اجازه نمی دهد او را احساس کنم و بالاخره صاحب فرزند شد. ، شروع کرد “خودکشی کرد!”

به همین دلیل و در ادامه نکاتی در مورد آرمان گرایی در انتخاب همسر، دلایل و معایب آن بیان خواهد شد.

داشتن یک شوهر بی عیب و نقص یک انتظار غیرمنطقی است

بارها شنیده اید که خیال پردازی و خواب دیدن قبل از ازدواج ممنوع است. برخی انتظار دارند شوهر آینده شان بی عیب و نقص باشد در حالی که این انتظار کاملا غیر منطقی و غیر واقعی است. خوشبختی یعنی داشتن آرامش در زندگی مشترک و آرامش یعنی رهایی از استرس، ترس و سردرگمی. بنابراین وقتی به دنبال خوشبختی هستم، با دیدن اولین چیزی که مورد پسند من نیست استرسی در زندگی ایجاد نمی کنم. زندگی یک واقعیت است و مردم باید بدانند که زندگی در رویا واقعی نیست. برخی از ما در کودکی یا حتی جوانی قبل از ازدواج دنیای شیرینی را تصور می کنیم، اما دنیای واقعی این نیست. باید خیالات را کنار بگذاریم و بپذیریم که زندگی ترکیبی از زشتی و زیبایی در کنار هم است.

خودشناسی، قبل از انتخاب معیارها

یکی از مسائل مهم و اساسی برای ازدواج، رعایت معیارهای انتخاب همسر است. به جرات می توان گفت بزرگترین مشکل زندگی مشترک این است که دختر و پسر واقعاً شریک مناسبی پیدا نکرده اند، پس قبل از انتخاب معیارها و اولویت بندی آنها، خودشناسی را فراموش نکنید. فردی که خود را به خوبی می شناسد، کمتر تحت تاثیر گفته های دیگران، مسیر زندگی خود را تغییر می دهد. در واقع با خودشناسی تلاش می کند و برای زندگی خود برنامه ریزی می کند. وقتی انسان به خودشناسی می رسد، معیارهای خیالی و غیرواقعی را برای انتخاب همسر رعایت نمی کند. زندگی آرام و مرفه همراه با خودشناسی و منطق، به شرطی که بر اساس واقع بینی و دلایل عقلانی سعی کنیم فردی را انتخاب کنیم.

اهمیت انعطاف پذیری در انتخاب همسر

چه قبل و چه بعد از ازدواج، نیاز به آشنایی با مهارت انعطاف پذیری مهمتر از شام است. فرد باید بتواند آنچه را که دوست ندارد بپذیرد و با آن برخورد کند و با مسائل منطقی و مطلوب برخورد کند. این پرونده اخیر که ۶۲ بار از وی شکایت شده است، مصداق بی اطلاعی از این مهارت است. زندگی مشترک به معنای به اشتراک گذاشتن آرزوها و اهداف است، اما بسیاری از آنها خودخواهانه با هم حرکت می کنند و تمایلی به همکاری با طرف مقابل ندارند. واضح است که کاهش انعطاف پذیری و سازگاری در جوانان به این معناست که یا تجرد را انتخاب می کنند یا زندگی مشترک موفقی ندارند.

اشتباهی که منجر به تجرد قطعی می شود

علاوه بر مسائل اقتصادی، آرمان گرایی افراطی در جوانان امروزی یکی از عوامل مؤثر در تجرد نهایی است. برخی از جوانان برای خود زندگی خیالی می سازند که برخاسته از شیوه فرزندپروری والدین است. والدینی که همیشه به دنبال بهترین ها برای فرزندشان هستند. بنابراین اکنون آن فرزند باید بهترین ازدواج را داشته باشد و سال ها منتظر همسر ایده آل خود باشد که به احتمال زیاد به تجرد نهایی ختم می شود.

آخرین نکته

در این مواقع حضور مشاور خانواده می تواند بسیار کمک کننده باشد. مشاور خانواده ازدواج دختر و پسر را روشن می کند. آموزش خودآگاهی و کنترل خشم و مهارت های ازدواج یکی از فعالیت های مشاوره ازدواج است که مشاور یک سری خطوط قرمز و ایده آل های غیرواقعی را شناسایی کرده و فرد را روشن می کند و به دنیای واقعی باز می گرداند.

نویسنده: فریبا البرز | کارشناسی ارشد خانواده درمانی