۵ وظیفه اصلی زبان شما


زبان کوچک در دهان ما چه ساخته است؟

زبان بخش کوچکی از بدن ما است که اغلب نادیده گرفته می شود. شاید چون معمولا مشکلی ایجاد نمی کند.

اندام های دیگر ما ممکن است دچار شکستگی، کبودی، درد و صدمات مختلف شوند و توجه ما به آنها جلب شود، اما زبان در پناه دهان مانند یک ژیمناستیک با استعداد و خستگی ناپذیر کار خود را در سکوت انجام می دهد.

در اطلاعات کلی این هفته با زبان شروع خواهیم کرد.

۱- صحبت کنید

زبان اندام انعطاف پذیری است که از هشت ماهیچه مختلف تشکیل شده است که به روش های بی شماری برای ایجاد صداهای کلمات مختلف حرکت می کنند. او برای گفتن یک سری کلمه بالا می آید و برای گفتن چند کلمه دیگر پایین می آید. به طور متوسط ​​نوزاد انسان دو سال طول می کشد تا تشکیل جملات ساده را یاد بگیرد و زبان نقش مهمی در این یادگیری دارد. شاید شنیده باشید که افراد مبتلا به سکته مغزی و توانایی صحبت کردن آنها برای بازیابی کنترل و هماهنگی زبان، لب ها و فک ها و صحبت کردن به گفتار درمانی نیاز دارند.

۲- چشیدن

جوانه های چشایی زبان که حاوی هزاران سلول گیرنده چشایی هستند، حس چشایی ما را تشکیل می دهند. قبلاً می گفتند که وظیفه درک هر یک از پنج طعم اصلی (شیرین، شور، ترش، تلخ و اومی) بر عهده قسمت خاصی از زبان است، اما اکنون دانشمندان بر این باورند که استفاده از جوانه های چشایی در زبان، دانشمندان بر این باورند که کل سقف زبان دهان و پشت گلو و همکاری بینی به ما امکان می دهد طعم، دما و بافت غذا را درک کنیم. بدون این همکاری، طعم های مختلف برای ما تفاوتی نداشت.

۳- هضم غذا

همه ما نقش زبان را در ذائقه و گفتار می دانیم، اما احتمالاً مسئولیت هضم غذا به گوش بسیاری از ما نشنیده است.

هضم غذا از دهان شروع می شود و به روده ها ختم می شود. غذا پس از تکه تکه شدن توسط دندان، روی زبان گذاشته می شود تا له شود و فشرده شود و سپس در دهان چرخانده شود تا با ترشحات بزاق مخلوط شود. تجزیه چربی های غذایی در مرحله “گلیپاز زبان” شروع می شود. آنزیمی که در غدد بزاقی زبان ترشح می شود.

۴- پرستو

سعی کنید چیزی را بدون حرکت دادن زبان خود قورت دهید. ممکن نیست. قسمت جلوی زبان به شدت به سقف دهان فشار می آورد، سپس پشت زبان خم می شود و غذا را به داخل مری می اندازد. خب این یکی از کارهای کمتر شنیده شده زبان هنگام قورت دادن غذاست!

۵- بیماری ها را نشان دهد

بسیاری از بیماری های بدن ابتدا در دهان ظاهر می شود و زبان به عنوان یک سیستم هشدار دهنده اولیه عمل می کند و به همین دلیل به آن آینه بیماری ها می گویند; به عنوان مثال، زبان قرمز روشن می تواند نشانه کمبود اسید فولیک یا ویتامین B12 باشد. بیماری کاوازاکی، یک بیماری قلبی شایع در کودکان که باعث التهاب رگ‌های خونی می‌شود، با زبان قرمز و متورم قابل تشخیص است.

منبع: readersdigest.co.uk

۵ وظیفه اصلی زبان شما