۲۴۶ شعبه شورای حل اختلاف در خراسان رضوی وجود دارد – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، محمود رفسنجانی بعدازظهر شنبه در نشست خبری به مناسبت هفته قوه قضائیه اظهار داشت: هم اکنون ۴۰۴ شعبه یاوران صلح در استان خراسان رضوی فعال هستند که از این تعداد ۱۲۸ شعبه در مشهد و ۲۷۶ شعبه در شهرستان های خراسان هستند. رضوی.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی افزود: سال گذشته از ۲۰۲.۰۶ پرونده در شورای حل اختلاف خراسان رضوی ۷۴ هزار و ۴۷۲ پرونده منتهی به صلح و سازش بوده که ۳۷ درصد را به خود اختصاص داده است.

وی بیان کرد: سال گذشته از ۵ هزار و ۸۹۶ پرونده مربوط به تصادفات در استان خراسان رضوی، ۵ هزار و ۸۹۰ پرونده منجر به صلح و سازش شده است.

رفسنجانی تصریح کرد: حدود ۹۳ درصد از اسناد قضایی شورای حل اختلاف استان به صورت الکترونیکی گزارش می شود و ۷ درصد دیگر مربوط به شهروندان و سایر مواردی است که امکان گزارش الکترونیکی وجود ندارد.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی افزود: همچنین در سال گذشته شورای حل اختلاف استان خراسان رضوی به ۱۱ هزار و ۱۲۵ پرونده به صورت الکترونیکی و بدون کاغذبازی رسیدگی کرد.

وی گفت: در حال حاضر ۴۰۴ اداره حل اختلاف در مساجد این استان فعالیت می کنند که دوبرابر تعداد این کانون ها در بین برنامه های هدف گذاری شده در سال جاری است.

رفسنجانی تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی انجام شده تعداد دفاتر حل اختلاف در مساجد خراسان رضوی در سال جاری به بیش از ۸۰۰ دفتر افزایش می یابد.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی گفت: ایجاد ادارات حل اختلاف به ویژه در روستاها باعث می شود که موارد قابل گذشت از پاسگاه ها به شهر نرسد و به ادارات شرکای صلح در آن مناطق ارجاع شود.

وی درباره نتایج هیات حل اختلاف در سال گذشته گفت: قوه قضائیه هیات حل اختلاف در خصوص حریم خصوصی دادگاه ها تشکیل داده است که به هیات حل اختلاف این امکان را داده است تا حدود ۵۰ درصد دسترسی دادگاه ها را کاهش دهد.

رفسنجانی ادامه داد: استفاده حداکثری از ظرفیت های اجتماعی و نهادهای مردمی یکی از اساسی ترین طرح هایی است که همواره در معاونت توسعه حل اختلاف استان مورد توجه بوده است.

رئیس شورای حل اختلاف خراسان رضوی گفت: شورای حل اختلاف خراسان رضوی با همکاری و تعامل نهادهای مختلف از نظر اقدامات موثر در راس سایر استان ها قرار دارد.

وی ادامه داد: طرح «سفیران صلح، ضامن آهو» یکی دیگر از ایده های خلاقانه بود که به همت خداوند بارگاه ملکوتی حضرت رضا (ع) خلق شد. و همکاری گسترده آستان قدس رضوی با ستاد توسعه حل اختلاف استان باعث شد در سال گذشته در ۶۹ مورد قصاص رضایت والدین را کسب کنیم که در نوع خود و نمونه آن در کشور بی نظیر است. است.

رفسنجانی افزود: در حال حاضر ۸ لشکر سفیران صلح ضامن هستند. آکر شورای حل اختلاف در خراسان رضوی فعال است که این سفیران که خادمان منور رضوی هستند روی پرونده های قتل عمد کار می کنند و سفرای ما در مشهد به پرونده های صلح و سازش در سطح کشور متعهد هستند.

وی بیان کرد: معاونت رسانه ای شورای حل اختلاف برای حفظ جایگاه رسانه ها تشکیل شد که در سال گذشته ۱۰ مورد اختلاف و موضوع با نهادها و ادارات مختلف منجر به صلح و سازش شد.