۱۰۰ قانونگذار فرانسوی اقدامات ترکیه علیه کردهای سوریه را محکوم کردند


به گزارش روز گذشته (شنبه) خبرگزاری بین المللی فارس، ۱۰۰ نماینده فرانسه که اکثراً از حزب چپ هستند، «سیاست جنگی» رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه علیه کردها در شمال سوریه را محکوم کردند.

رسانه ها گزارش دادند که در حالی که بقیه جهان بر جنگ اوکراین متمرکز شده اند، اردوغان خود را برای جنگی خونین علیه کردها در شمال سوریه آماده می کند.

نمایندگان پارلمان فرانسه در بیانیه‌ای که در وب‌سایت «JDD» منتشر شد، اعلام کردند که رئیس‌جمهور ترکیه از موقعیت حیاتی ترکیه به‌عنوان عضو ناتو با روابط خوب با روسیه و اوکراین «سوءاستفاده» می‌کند. سفید از پیمان آتلانتیک (ناتو) برای تشدید حملات در شمال سوریه دریافت می کند.

نمایندگان پارلمان فرانسه در ادامه بیانیه خود اعلام کردند: کشورهای غربی دیگر نباید بی اهمیت باشند. نمایندگان منتخب سنا، نمایندگان مجلس و سناتورها، عمدتاً از احزاب چپ و طرفداران محیط زیست این نامه را نوشتند و برخی از جمهوری خواهان جناح راست و حزب حاکم «امانوئل ماکرون» نیز از آنها حمایت کردند.

این نمایندگان پارلمان از غرب خواستند که “از فعالان و انجمن های کردی که در خاک اروپا هستند محافظت کند”.

بر اساس این گزارش، امضاکنندگان این نامه از فرانسه خواسته اند تا موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارجاع دهد تا «منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه اعلام کند و کردهای سوریه را تحت حمایت بین المللی قرار دهد». آنها همچنین خواستار به رسمیت شناختن دولت خودمختار شمال و شرق سوریه (AANES) در جامعه بین المللی شدند.

بر اساس این گزارش، اردوغان تهدید کرده است که یک حمله نظامی جدید علیه مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه انجام خواهد داد و یک منطقه حائل به عمق ۳۰ کیلومتر در آنجا ایجاد خواهد کرد.

طی ۶ سال گذشته، ترکیه مجموعه‌ای از حملات را در سوریه انجام داده است که بیشتر آن‌ها در سال ۲۰۱۹ بوده و به دنبال خروج نیروهای آمریکایی از شمال سوریه، حملات هوایی و زمینی را علیه کردها انجام داده است.

این گزارش می افزاید اردوغان از روسیه و ایران خواسته است که از تلاش های این کشور علیه کردها جلوگیری کنند و در دیدار سه جانبه اخیر آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران، اردوغان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تهران، اظهار داشت: ما به مبارزه ادامه خواهیم داد. علیه سازمان های تروریستی

پیش از این ترکیه که یکی از اعضای ناتو است، از عضویت فنلاند و سوئد در ناتو حمایت نکرده و گفته بود که این دو کشور از گروه های تروریستی کرد “پ ک ک” و “ی پ گ” حمایت می کنند و آنها را در خاک خود پناه می دهند.

انتهای پیام/
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید