یک مادر برای رفتن به باشگاه ۴ سقط جنین می کند!/آماری مشابه از ایران و آمریکا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانهمزمان با انتشار این مستند، محمد خوشدلفر کارگردان مستند «خونریزی» در گفتگو با خبرنگار مهر در این باره توضیح داد: «خونریزی» در واقع بخشی از مجموعه مستند «لیبیدو» است که به عواقب آن می پردازد. از سبک زندگی که بعد از انقلاب شکل گرفت ما در آمریکا رابطه جنسی داریم. اما این قسمت با توجه به قابلیت هایی که در حوزه سقط جنین وجود داشت به عنوان یک اثر مستقل به حساب می آمد، بنابراین نمایش و ارائه جداگانه ای را نیز در نظر گرفتیم. موضوع اصلی قانون سقط جنین در آمریکا است. همان قانونی که دو هفته پیش پس از ۵۰ سال اجرا در آمریکا لغو شد.

وی ادامه داد: داستان «خونریزی» با همان قانون سقط جنین در آمریکا آغاز می شود و با سرنوشت زنی که اولین بار این قانون را تصویب کرد، ادامه می یابد. در زیر نظرات طرفین موافق و مخالف این قانون را که به گروه های حامی زندگی و انتخاب معروف هستند بیان کرده ایم. او در قسمت سوم مستند سعی دارد موضوع سقط جنین را توضیح دهد تا مشخص شود وقتی از سقط جنین صحبت می کنیم دقیقاً منظورمان چیست و منظورمان چیست؟ در قسمت آخر مستند به بررسی نتایج اجرای این قانون طی ۵۰ سال پرداختیم.

این مستندساز درباره تحقیقات خود در جریان ساخت این مستند درباره وضعیت سقط جنین در ایران نیز گفت: در واقع تصمیم گرفتیم این قسمت از سریال را مستقل از سایر قسمت ها تماشا کنیم و به گونه ای روی آن کار کنیم که نمایش داده شود. هم در جشنواره مستند Cinemahegurit و هم در جشنواره عمار به دلیل اطلاع از وضعیت سقط جنین در ایران حضور داشت. در حین تحقیق در مورد پروژه متوجه شدیم که وضعیت سقط جنین در ایران بسیار نامرتب است و اصلاً آنطور که از دور به نظر می رسد نیست. بر اساس این مطالعات، دلایل اصلی این مشکل اقتصادی نیست، بلکه فرهنگی است.

کمتر از ۲۰ درصد از دلایل سقط جنین “اقتصادی” است.

وی در تشریح این دلایل گفت: کمتر از ۲۰ درصد دلایل سقط جنین اقتصادی است اما حدود ۷۰ درصد از این دلایل فرهنگی است و مواردی مانند بارداری در دوران نامزدی، اختلاف سنی با فرزند قبلی، تمایل مادر به ادامه کار یا تحصیل را شامل می شود. . علاوه بر اینها، شاید حدود ۱۰ درصد از دلایل دیگر مانند فرزند نامشروع و بارداری در شرایط خاص، مشکل اصلی این است که عمده دلایل سقط جنین در ایران اساساً مشکلات اقتصادی نیست و ناشی از طرز فکر اشتباه است. در مواجهه با این وضعیت تصمیم گرفتیم تا با جزئیات بیشتری به این موضوع بپردازیم و برای آن وقت بگذاریم.

کمتر از ۲۰ درصد از دلایل سقط جنین دلایل اقتصادی است، اما حدود ۷۰ درصد از این دلایل فرهنگی است و مواردی مانند بارداری در دوران نامزدی، تفاوت سنی با فرزند قبلی، تمایل مادر به ادامه کار یا تحصیل را شامل می شود. علاوه بر این، شاید حدود ۱۰ درصد از دلایل دیگر مانند نامشروع و حاملگی در شرایط خاص در این امر دخیل بوده است.

خوشدلفر افزود: درست است که موضوع اصلی مستند «خونریزی» مستقیماً به ایران مربوط نمی شود، اما باید توجه داشت که مستندسازی در این گونه موضوعات دارای دو ویژگی است، اول اینکه بحث قطعی بودن آن نیست. بله یا هیچ کس نمی تواند چنین نسخه قطعی برای موضوعی مانند سقط جنین داشته باشد و باید مورد به مورد تصمیم گیری شود. ویژگی دوم این است که این یک مشکل محلی است به این معنا که در آمریکا دلایل متعددی دارد. ، در ایران اما به دلایل مختلف.

این مستندساز درباره محدودیت ها و خطوط قرمز برای پرداختن به موضوع سقط جنین در ایران و تاثیر این موضوع در انتخاب موضوع سقط جنین در آمریکا برای مستند «خونریزی» نیز گفت: حداقل دلیل ما این نبود. این موضوع را انتخاب کنید زیرا اکنون در حال حاضر در حال پیگیری همان موضوع در مورد وضعیت ایران هستیم. تحقیقات مربوط به این پروژه نیز آغاز شده و با وجود اینکه مسئولیت کارگردانی بر عهده من نیست، در مجموعه سفیر فیلم کارهای آن پیگیری می شود. در تلاش هستیم امسال این مستند درباره سقط جنین در ایران منتشر کنیم. اینکه چرا در مستند «خونریزی» به آمریکا رفتیم دلایل مختلفی داشت.

وی افزود: در نهایت باید بپذیریم که آمریکا خاص ترین کشور جهان است و توجه زیادی به آن شده است. اتفاقاتی که در این کشور می افتد به یک معنا منجر به کپی برداری از برخی کشورهای دیگر می شود. همچنین از زمان تصویب قانون سقط جنین در آمریکا، کشورهای دیگری مانند کره جنوبی، آرژانتین و کلمبیا نیز آن را تصویب کرده اند. نکته دیگر این است که به دلیل این توجه، اطلاعات و داده های زیادی در مورد وضعیت این کشور وجود دارد و بنابراین تحقیق تصویری و مکتوب در مورد آن آسان تر است. به همین دلیل، مستندسازی آمریکا آسان‌تر است و توجه بسیاری از مستندها را به خود جلب می‌کند. به همین دلیل به آمریکا رفتیم.

داشتن دلایل قوی برای کشتن جنین

کارگردان «خونریزی» درباره رویکرد محتوایی این مستند نیز توضیح داد: همان طور که نمی توان درباره نحوه برخورد با این موضوع قضاوت قطعی کرد، مستندساز هم نمی تواند به همین صورت مغرضانه باشد. بالاخره این دوقطبی است که باید به آن متمایل شوید و هرگز نمی توانید وسط آن بنشینید. تنها موقعیت میانی این است که سعی کنید دستور العمل قطعی برای همه نداشته باشید. نکته مستند ما این است که “جنین” یک موجود زنده است و ما باید دلایل بسیار بسیار قوی تری برای تصمیم به کشتن آن داشته باشیم، نه اینکه احساس کنیم چون جنین در بدن ماست، ما آن را داریم.

وی افزود: در این مستند به طور کامل به مراحل سقط جنین پرداخته ایم و با کسانی که این کار را انجام می دهند صحبت کرده ایم. در آمریکا کلینیک هایی وجود دارد که در زمینه سلامت زنان فعالیت می کنند و یکی از فعالیت های اصلی آنها در زمینه سقط جنین است. این کلینیک ها در کشورهای مختلف شعبه دارند و قبل از انقلاب حتی در ایران نیز شعبه داشتند. در مستند یکی از فعالان این کلینیک ها از فعالیت های خود می گوید و به اظهارات اشتباهی که در مورد جنین به او داده اند استناد می کند. یکی از این گفته ها این بود که جنین تنها بعد از هفته ۲۱ متوجه درد می شود. خود این متخصص از برخورد نزدیکش با سقط جنین می گوید و دیده است که جنین در مواجهه با لوله ساکشن چگونه سعی کرده زنده بماند! او می‌گوید بعداً جستجو کرده و متوجه شده است که این جمله که جنین دردی احساس نمی‌کند، سخنی نادرست است.

این مستندساز ادامه داد: در مستند سعی کردیم این واقعیت را به تصویر بکشیم که وقتی با جنین سروکار داریم با یک موجود زنده سر و کار داریم و هر تصمیمی که می خواهید بگیرید ابتدا باید این واقعیت را بدانید. به عبارت دیگر، شما با انسانی با DNA منحصر به فرد روبرو هستید که در هر تصمیمی که می خواهید در مورد او بگیرید، باید به آن توجه کنید. این هدف اصلی مستند ما بود.

شباهت آمار سقط جنین در ایران و آمریکا!

خوشدل فر درباره وجود آمار رسمی در مورد سقط جنین در ایران نیز گفت: از سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۷۷ تقریباً پنج مطالعه جدی در این زمینه در ایران انجام شد که برخی از این مطالعات در ساختار پیمایشی بود. همچنین نتایج متفاوتی از این پنج دوره وجود دارد. در مجموع در گزارش های مختلف از ۳۵۰۰۰۰ مورد سقط در سال تا آمارهای عجیبی مانند ۸۰۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰۰ مورد در سال دیده ایم. البته این آمار حاوی اشتباهاتی است اما حداقل آماری که تاکنون در قالب نظرسنجی به دست آمده، ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار سقط در سال است. اگر درصد این عدد را بر تعداد زنان بارور در ایران تقسیم کنید، به عددی نزدیک به آمار موجود در آمریکای امروزی می‌رسید، به همین دلیل است که می‌گویم آمار سقط جنین در ایران اصلا جالب نیست. بودن!

این مستندساز همچنین با اشاره به جالب ترین گزاره هایی که در ساخت مستند «خونریزی» با آن مواجه شده است، خاطرنشان کرد: به صراحت می توانم بگویم قبل از ساخت این مستند یکی از حامیان انتخاب آزاد در این زمینه بودم و واقعا فکر می کردم جنین چیزی نیست. تا ۴ ماهگی حیاتی نیست و فقط لخته خون است! وقتی با این روند بیشتر آشنا شدم، متوجه شدم که در این فرآیند چه اتفاقی می افتد.

خوشدلفر افزود: نکته عجیب دیگری که من متوجه نمی شوم این است که برخی از جنبش های فمینیستی این موضوع را با حق انتخاب زنان مرتبط می دانند. این جمله که «چون جنین در بدن من است پس باید برای آن تصمیم بگیرم» از همان ابتدا برای من جمله عجیبی بود. در پاسخ به این دیدگاه می توان این دیدگاه مردانه را مطرح کرد که چرا نباید به مردی که قرار است هزینه فرزندی را متحمل شود اجازه تصمیم گیری در مورد تولد او داده شود؟ البته من هم با این گفته موافق نیستم، اما در مقابل آن فمینیست های افراطی، بعضی وقت ها این حرف را می زنند. وقتی از یک موجود زنده صحبت می کنیم، این گفته ها درست نیست و همیشه اصرار برخی افراد بر این گفته ها برای من عجیب بوده است.

وی در پایان درباره مواجهه با دلایل عجیب سقط گفت: در مراحل تحقیقاتی مستندی که درباره سقط جنین در ایران می سازیم به موردی برخوردیم که برایمان عجیب بود. یک زن ورزشکار بود که فقط به خاطر ورزش در باشگاه و برای اینکه در حرکتش اختلال ایجاد نکند، چهار بار سقط جنین داشت! این برای من خیلی عجیب بود. علاوه بر این، افرادی که به دلیل اختلاف سنی کم یک فرزند با فرزند قبلی خود سقط جنین می کنند نیز موارد عجیبی هستند. واقعاً اگر در وهله اول بپذیریم که در مورد یک موجود زنده تصمیم می گیریم، از آن نقطه به بعد می توان گفت هر تصمیمی که می خواهید بگیرید. سقط جنین اساساً کشتن یک موجود زنده است.