یاد رضا ژیان در تئاتر شهر زنده شد/ هنرمندی را که شبیه هیچکس ننوشت


به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با هفتاد و سومین سالگرد تولد رضا ژیان بازیگر فقید تئاتر، سینما و تلویزیون به میزبانی تالار قشقایی مجموعه تئاتر شهر، آیین سوگواری تعدادی از هنرمندان عرصه های مختلف برگزار شد. .

* اجرای دوباره نمایشی ماندگار پس از ۲۱ سال

در ابتدای این مراسم که شامگاه شنبه ۱۹ شهریور ماه گذشته در معرض دید عموم قرار گرفت، بخش هایی از نمایش «عشق روی الاغ» نوشته حمید جبلی که سال ها پیش به کارگردانی مرحوم ضیان در سال ۱۳۹۰ به روی صحنه رفت، به نمایش درآمد. تالار سایه تئاتر شهر به کارگردانی مجید برومند و بازی حسین نامور، مهساعزیزپوری، الهام تنتابی، علی علی اصغری، امیرحسین اسکندری، فرنوش قره کلچیان و مجید برومند اجرا شدند.

مجید برومند کارگردان این نمایش پس از پایان اجرا از محمد ژیان (برادر مرحوم رضا ژیان)، حمید جبلی و مدیریت و کارکنان مجموعه تئاتر شهر برای همکاری در برگزاری این مراسم تشکر کرد و گفت: با تشکر ویژه از من معلم حمید جبلی که همیشه بعد از ۲۱ سال به ما اجازه می داد تا نمایش «عشق روی تخته» را دوباره برای اجرای عمومی آماده کنیم. نمایشی که امشب بخشهایی از آن تقدیم شما شد. امیدوارم سایه همه شما بزرگان تئاتر بر سر ما بماند و همیشه در خدمت شما باشیم. ضمن اینکه امیدوارم در روزهای اجرای عمومی نمایش همگی شما را ببینم.

* قدردانی از هنرمندی که به کارش ایمان داشت

سید محمد جواد طاهری سرپرست گروه تئاتر شهر و از بازیگران نمایش “عشق روی خورپشته” که در بهمن و اسفند ماه سال ۱۳۸۸ در تالار سایه مجموعه تئاتر شهر به کارگردانی مرحوم رضا ژیان به روی صحنه رفت. پدر در ادامه بخشی از این مراسم با ابراز خرسندی از برگزاری چنین رویدادی در مجموعه تئاتر شهر، تصریح کرد: وظیفه ماست که با برگزاری چنین مراسمی یاد و خاطره عزیزان از دست رفته در عرصه تئاتر را گرامی بداریم و این باعث می شود همه همکارانم در گروه تئاتر شهر مفتخریم که در سالروز تولد مرحوم رضا ژیان میزبان شما عزیزان باشم.

وی درباره خاطرات دوران بازیگری خود در نمایش «عشق بر کفن» گفت: اواخر دهه ۷۰ در سریالی با مرحوم رضا ژیان ظاهر شدیم و خوشبختانه این همکاری باعث شد که من نقش کارگردان را بازی کنم. پناهگاه در نمایش “عشق بر کفن”. پس از پایان همکاری من در سریال و آمدن ما از کاشان به تهران، تمرینات این نمایش آغاز شد و این افتخار را داشتم که در کنار این هنرمند گرانقدر و سایر بزرگواران در گروه اجرا حضور داشته باشم. شرایطی که باعث شد به مقام و منزلت استاد بزرگی چون مرحوم رضا ژیان پی ببرم. چارچوبی که علاوه بر هنرمند، «صداقت»، «گذشته» و «اعتقاد به کار» این هنرمند را نیز پشت سر گذاشته است.

این بازیگر تئاتر، تلویزیون و سینما در این مراسم ضمن تشکر از محمد ژیان و حمید جبلی افزود: مرحوم رضا ژیان بر خلاف چهره ایشان مجری بسیار مهربان، دلنشین و توانمندی بود که این افتخار را داشتم که در این مدت در کنار هم باشیم. چیز بسیار ارزشمندی یاد گرفت او در نمایش «عشق بر خارپشته» قلم روان حمیدجبلی بود که بهترین نکات این نمایش را بدون روشنفکری به مخاطب منتقل کرد. چه اینکه مرحوم حمید ترگیان وقتی با مرحوم هما روستا به تماشای این برنامه نشسته بود به رضا ژیان گفت: «بهترین حرف ها را بدون کار روشنفکری زدی». کلماتی که حاوی مقادیر زیادی هستند”

طاهری گفت: زمانی که مشغول تمرین نمایش عشق روی الاغ بودیم، خانه من کنار تئاتر شهر بود و در آن زمان مرحوم ضیان به من افتخار کرد و به خانه ما آمد. در همین مدت بود که تمام تلاشم را کردم تا او بتواند دوباره در پروژه «زیرگذر ۲ بازارچه» کار کند، اما چه حیف که فوت ناگهانی او این همه موفقیت را از ما گرفت.

سرپرست گروه تئاترشهر در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: پس از مدتی پس از پایان اجرای عمومی نمایش «عشق روی کنده» یک بار در روزنامه ها خواندم که رضا ژیان درگذشت. گوشی خانه را برداشتم و به خانه رضا ژیان زنگ زدم. خانم شراره درشتی (همسر مرحوم ژیان) گوشی را برداشت و از حال آقای ژیان پرسیدم و ایشان گفتند رضا خوب است. تلفن را به او داد، آقای ژیان گفت: «بی شرفان خبر مرگ مرا نوشته اند» و من در جا خدا را شکر کردم که این خبر کذب است. اما یک هفته بعد خبر نهایی درگذشت رضا ژیان در رسانه ها پخش شد و می دانستم این دروغ نیست.

* رسول نجفیان، «رسم زمانه» و چند داستان دیگر درباره رضا ژیان

رسول نجفیان، بازیگر و خواننده که به دعوت برگزارکنندگان برنامه در این مراسم حضور یافته بود، ضمن اجرای قطعاتی از اشعار حافظ و مولانا و تک آهنگ ماندگار «رسم زمانه» در مراسم یادبود آن مرحوم خطاب به حاضران پرداخت. رضا ژیان و گفت: به نظرم خلاصه ادبیات ما همین عشق و علاقه است که می تواند بین مردم باقی بماند. اثر حمید جبلی، محمد ژیان و آقای. برومند برای بازآفرینی خاطراتی که از مرحوم رضا ژیان داشتیم کار بسیار ارزشمندی است. البته بد نیست به این نکته اشاره کنیم که این قطعه «رسم زمانه» از آن خاطراتی است که خلق و تولید آن برگرفته از بازآفرینی خاطراتی است که از مردم زمانم داشتم.

وی افزود: بازآفرینی خاطرات نکات بسیار ارزشمندی است و خوشا به حال کسانی که این خاطرات را تداعی می کنند و ماندگاری چنین خاطراتی را تضمین می کنند. من به شخصه هیچوقت فکر نمیکردم کسی غیر از نزدیکانم آهنگ زمونه رو اینطوری به خاطر بیاره ولی وقتی دیدم این تک آهنگ میتونه به یاد بیاد خوشحالم که امشب میخوام باهاتون به اشتراک بذارم. البته جا دارد از حمید جبلی که یادآور خاطرات گرانبهایی برای همگان است تشکر کنم که همچون سخنان خاطره سازش در کتاب «کودک ۶۰ ساله» شبی باارزش برای همه ما به یادگار آفرید. رضا ضیان عزیز.

قدردانی اکبر عبدی برای همکاری که او را به کار بازگرداند

پس از اجرای رسول نجفیان، پیام تصویری اکبر عبدی بازیگر پیشکسوت تئاتر، سینما و تلویزیون در تجلیل از مرحوم رضا ژیان که برای این مراسم تدارک دیده شده بود پخش شد.

عبدی در این پیام تصویری با قدردانی از دست اندرکاران برگزاری این مراسم گفت: همیشه در مورد مرحوم رضا ژیان گفته ام که ایشان برای من مقام استادی و معلمی دارند. زمانی که به صنعت برگشتم دوباره به سراغم آمد و مرا به پروژه جدیدش برد تا در خدمت او، حمید جبلی و سایر دوستان باشم. بنابراین همیشه او را معلم صد در صد خود می دانم و به روحش درود می فرستم.

* مهمترین نکته در زندگی رضا ژیان بازیگری بود

اکبر رحمتی بازیگر کارکشته تئاتر، سینما و تلویزیون سخنران بعدی مراسم یادبود مرحوم رضا ژیان ضمن بیان خاطراتی از همکاری با این بازیگر فقید کشورمان گفت: دوستان و همکلاسی هایم می دانند که ما هستیم. نه تنها همکاران رضا ژیان. علاوه بر همکاری، با هم زندگی می کردیم. شرایطی را که هم در گروه تئاتر «کوچه» وجود داشت و هم در گروه سیاوش تهمورث تجربه کردم.

وی افزود: رضا ژیان ویژگی هایی داشت که به اعتقاد من با ادبیات جادویی آثار مارکز قابل مقایسه است. او شخصیتی ماوراء الطبیعه داشت که زندگی خود را با همان معیار می گذراند. او شخصیتی بود که همه دوستش داشتند. بنابراین شما نمی توانید یک نفر را پیدا کنید که اذیت شده باشد. این وضعیت طوری بود که من همیشه به او حسادت می کردم. او عاشق کارش بود و مهمترین چیز در زندگی اش بازیگری بود و بس. شاید باورتان نشود وقتی او در ۲۳ سالگی در نقش یکی از شخصیت های نمایشنامه «وضعیت مش رحیم چطور است» چنان ظرافت فوق العاده ای در بازی اش به کار برد که واقعاً بی نظیر بود.

این بازیگر پیشکسوت ضمن بیان خاطرات خود با مرحوم رضا ژیان در کارگاه نمایش اظهار کرد: رضا ژیان مثل بقیه نبود، پول و مادیات برایش مهم نبود. رضا تنها بود، رضا کارش را دوست داشت و باید بگویم وقتی خبر فوت او را شنیدم کمرم شکست. . روحش شاد.

پخش مستندی از فعالیت های مرحوم رضا ژیان در عرصه های مختلف به کارگردانی حمید جبلی از دیگر مراسم یادبود این هنرمند بود.

* تقدیر حمید جبلی از بچه های عاشق تئاتر

در ادامه مراسم محمد ژیان برادر مرحوم رضا ژیان گفت: جا دارد از همه بزرگوارانی که برنامه امشب را تهیه کردند که برنامه بسیار لذت بخشی را به خوبی و با انرژی تدارک دیدند تشکر کنم. بچه ها با دیدن شما یاد روزهای کارگاه نمایش می افتم که دوستانم برای اینکه من و رضا را اشتباه نگیرند از کلمه کوچیکه صدا می زدند. کم کم این کلمه اسمم شد و خوشحالم که هنوز کوکو رضاژیان هستم.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اقدامی که حمید جبلی برای برخی از کودکان شرکت کننده در جشنواره تئاتر به سرپرستی مریم کاظمی انجام داد، توضیح داد: چندی پیش حمید جبلی تصمیم گرفت حضور هنرمندان کودک و نوجوان را بپذیرد، تئاتری که نگه داشته شد. به مسئولیت مریم کاظمی کتابی از آثارش را که خودش امضا کرده بود به آنها داد. امروز شرایط را دیدیم تا در این روز گرانقدر بتوانیم تعدادی از این کتاب ها را با حضور آقایان جبلی و خانم کاظمی تقدیم این بچه های هنرمند کنیم.

مریم کاظمی همچنین از محمد ژیان و حمید جبلی بابت مراسم ارزشمند تدارک دیده شده برای شرکت کنندگان جشنواره تئاتر پنجمک ضمن اهدای جوایز به کودکان و نوجوانان تشکر کرد.

*گفتم اسمم را نگو

حمید جبلی نیز در آخرین قسمت این مراسم که توسط احمد فیاض اجرا شد، توضیح داد: او به دوستانش دستور داده بود که این مراسم متعلق به رضا ژیان است. پس لطفا اسمم را نبرید اما از آنجایی که همیشه در دوره های مختلف افتخار همکاری با رضا ژیان را داشتم و همیشه با هم بودیم، امشب هم این افتخار را داشتم که در کنار او باشم. به هر حال از همه شما مجریان، مدیریت و دست اندرکاران مجموعه تئاتر شهر و انتشارات «پریان» که برنامه امشب را زیباتر کردید صمیمانه قدردانی می کنم.

سیاوش طهمورث، صدرالدین حجازی، اکبر رحمتی، مرتضی اردستانی، بابک رضایی، اصغر حمایت، مریم کاظمی، حمید گلی، ناصر آویژه، علی فروتن، فرهاد بشارتی، میثم یوسفی و مهدی آشنا از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.

انتهای پیام/