گفتگوی پوتین و بن سلمان یک هفته پس از سفر بایدن به عربستان – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، دفتر ریاست جمهوری روسیه موسوم به کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان روز پنجشنبه تلفنی گفتگو کردند.

گفته می شود در این گفتگوی تلفنی، دو طرف بر اهمیت همکاری بیشتر در گروه تولیدکننده نفت اوپک پلاس تاکید کردند.

این گفتگو شش روز پس از ملاقات «جو بایدنرئیس جمهور آمریکا با ولیعهد عربستان سعودی رفتار کرده است.

پیش از این، کمتر از دو ماه پیش، اوپک پلاس که شامل کشورهای عضو اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت به رهبری روسیه است، موافقت کرد که تولید خود را بیش از حد انتظار افزایش دهد. اقدامی که پس از درخواست ایالات متحده برای عرضه بیشتر مورد استقبال قرار گرفت بایدن قرار گرفت.

منابع به رویترز گفتند که عربستان سعودی قبل از تصمیم گیری برای افزایش تولید از نزدیک با روسیه مشورت کرده است.

ریاض می خواهد روسیه را در بازار نفت نگه دارد و مسکو نیز از عضویت اوپک پلاس در زمانی که غرب تلاش می کند بر اقتصاد روسیه فشار بیاورد سود می برد.

کرملین درباره این تماس گفت: وضعیت فعلی در بازار جهانی نفت به تفصیل مورد بحث قرار گرفت و هر دو طرف بر اهمیت هماهنگی بیشتر تحت اوپک پلاس تاکید کردند.

گفتگوی پوتین و بن سلمان یک هفته پس از سفر رئیس جمهور آمریکا به ریاض، پایتخت عربستان سعودی صورت گرفت.

بایدن او هفته گذشته سفر خود به عربستان سعودی را بدون اعلام افزایش تولید نفت از ریاض به پایان رساند.

«فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر خارجه عربستان سعودی پس از این سفر بایدن اعلام کرد که موضوع نفت در نشست روز شنبه سران ایالات متحده و کشورهای عربی مورد بحث قرار نگرفت و اوپک پلاس به ارزیابی شرایط بازار و انجام آنچه لازم است ادامه خواهد داد.