گفتگوی وزیر دفاع ترکیه با وزرای اوکراین در مورد حمل و نقل غلات – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در گفت وگوی تلفنی با الکسی رزنیکوف وزیر دفاع و الکساندر کبراکوف وزیر زیرساخت های اوکراین مسائل مربوط به توافقنامه انتقال غلات این کشور را بررسی کردند.

فعالیت مرکز هماهنگی مشترک در استانبول که برای نظارت بر نحوه حمل و نقل و صادرات غلات اوکراینی ایجاد شده است، محور اصلی گفتگوی تلفنی آکار با وزرای دفاع و زیرساخت اوکراین بود.

در این گفتگوی تلفنی با اشاره به تکمیل مقدمات فنی، آغاز قریب الوقوع انتقال غلات اوکراین از طریق دریای سیاه و تنگه ترکیه به بازارهای جهانی مورد تاکید قرار گرفت.

همچنین؛ آکار، رزنیکوف و کبراکوف از عملکرد روان و هماهنگی کامل بین کارکنان مرکز هماهنگی مشترک استانبول ابراز خرسندی کردند.

لازم به ذکر است که ترکیه، اوکراین، روسیه و سازمان ملل متحد در تاریخ ۲۲ ژوئیه در استانبول سندی مبنی بر «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا کردند.

این سند روز جمعه دو هفته پیش (۲۲ ژوئیه) در شهر استانبول در رابطه با «انتقال امن غلات و مواد غذایی از بنادر اوکراین» امضا شد.

«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم امضای توافقنامه چهارجانبه صادرات غلات اوکراینی در استانبول گفت: این قرارداد روزنه امید و توافقی برای جهان محسوب می شود. توافق نامه انتقال غلات روزنه امیدی است، به همین دلیل است که از همه طرف های مذاکره کننده در استانبول قدردانی می کنم. یک مرکز هماهنگی مشترک برای نظارت بر صادرات غلات از بنادر اوکراین ایجاد خواهد شد. عرضه غلات و محصولات به بازارهای جهانی به غلبه بر کمبود جهانی غذا کمک می کند. مرکز هماهنگی چهارجانبه استانبول حداکثر تا ۲ هفته دیگر شروع به کار می کند. قرارداد امروز به مدت ۳ ماه با امکان تمدید اعتبار دارد. امروز با رضایت و امید شهادت می دهیم که به بزرگترین نیاز دنیا پاسخ داده ایم. بدون این توافق نمی‌توانیم قیمت‌های جهانی غذا را تثبیت کنیم و به گروه‌های آسیب‌پذیر کمک کنیم. از ابتدای جنگ تاکنون چندین بار برای توافق نامه هایی داشته ایم و امروز باید به طور کامل اجرا شود. امروز بارقه امیدی در دریای سیاه وجود دارد که جهان بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز دارد.