کورتیزول بالا – افزایش وزن، چربی شکم و خستگی – چرا کاهش کورتیزول برای داشتن شکمی صاف حیاتی است

کورتیزول بالا؟ اضافه وزن؟ چربی شکم سرسخت و خستگی مداوم؟ اینها برخی از عوارض جانبی روتین پر استرس ما هستند. همچنین مشخص می شود که استرس مداوم منجر به ترشح هورمون به اصطلاح “استرس” – کورتیزول می شود. کورتیزول بالا به نوبه خود منجر به افزایش وزن، تجمع چربی شکم و خستگی مزمن می شود. وجود سطوح بالای کورتیزول در بدن، از دست دادن چربی شکم را تقریبا غیرممکن می کند. در اینجا به برخی از دلایل اشاره می شود:

۱. رژیم غذایی و کورتیزول. دور باطل

رژیم غذایی مناسب و رژیم ورزشی سخت برای کاهش وزن طولانی مدت مهم هستند. با این حال، رژیم غذایی برای اکثر افراد یک پدیده استرس زا است. استرس فیزیکی و عاطفی همراه با رژیم غذایی باعث ترشح بیش از حد کورتیزول می شود. کورتیزول بالا سطح قند خون را افزایش می دهد و منجر به رسوب چربی احشایی در وسط می شود. به عبارت دیگر، رژیم گرفتن با اضافه کردن استرس بیشتر به تصویر و افزایش کورتیزول موجود در بدن، روند کاهش وزن را پیچیده می کند. افرادی که سال ها رژیم های متناوب داشته اند اغلب در این چرخه معیوب قرار می گیرند. مهم نیست که رژیم غذایی آنها چقدر سخت است، آنها کاهش چربی شکم را تقریبا غیرممکن می دانند.

۲. کورتیزول بیشتر برابر است با دور کمر بزرگتر. چرا کورتیزول بر ناحیه شکم تأثیر می گذارد و از بقیه بدن جلوگیری می کند؟

سطوح بالای کورتیزول با افزایش وزن مرتبط است. با این حال، چربی کورتیزول به طور یکنواخت در بدن توزیع نمی شود. در ناحیه شکم متمرکز است. چربی شکم با سایر انواع چربی بدن متفاوت است. یکی از تفاوت های اصلی این است که گیرنده های کورتیزول بیشتری دارد و به راحتی تحت تأثیر نوسانات سطح کورتیزول قرار می گیرد. خطرات واقعی سلامتی همراه با چربی اضافی شکم مانند افزایش احتمال ابتلا به دیابت و بیماری قلبی است.

۳. افزایش وزن تنها یک طرف ماجراست. کورتیزول بالا به طرق دیگر بر بدن شما تأثیر می گذارد.

افزایش وزن تنها یکی از عوارض کورتیزول بالا است. اثرات اختلال عملکرد آدرنال می تواند عمیق باشد: خستگی و ضعف، سرکوب سیستم ایمنی، از دست دادن عضلات و استخوان، خلق و خو یا افسردگی، عدم تعادل هورمونی، مشکلات پوستی. لیست خسارات احتمالی طولانی است.

کورتیزول بالا، افزایش وزن، تجمع چربی شکم، خستگی – همه آنها در یک معمای پیچیده به هم مرتبط هستند. در حالی که دنیای پزشکی هنوز در مورد رابطه افزایش وزن با کورتیزول یاد می گیرد، یک چیز این است که یک رژیم غذایی مناسب و اثبات شده همیشه مشکلات کاهش وزن ما را حل نمی کند. یک رژیم باهوش همیشه باید ابتدا به کاهش سطح کورتیزول فکر کند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر