کودک آزاری اینستاگرام | ساوالان خبر


اینستاگرام به پلتفرمی تبدیل شده است که برخی از والدین با بیان و نمایش جنبه های مختلف زندگی بیولوژیکی فرزندشان پول در می آورند و امروزه متاسفانه تعداد وبلاگ نویسان کودک روز به روز بیشتر شده است.

سوء استفاده اینستاگرام از کودکان

مانند مورد آزار و اذیت کودکان

داستان بچه های اینستاگرام دیگر داستان جدیدی نیست. کودکانی که در فیلم های رنگارنگ والدین خود نقش کارگرانی را بازی می کنند که قرار است با پوشیدن لباس های مختلف و قرار گرفتن در موقعیت های مختلف و ریختن آن به جیب خانواده درآمد کسب کنند.

انحرافات جنسی در کمین چنین نوجوانانی است

کودکان و نوجوانانی که با نظارت و یا حتی ناآگاهی والدین خود از مزایایی چون شهرت و درآمد در شبکه های اجتماعی برخوردار می شوند، با حضور زودهنگام و اجباری و انجام یکسری فعالیت ها در محیطی که همه چیز در آن ثبت شده و سال ها باقی خواهد ماند. بیا صدمه زیادی بخور در مورد اخیر، مثلاً رابطه دختر و پسر بدون قاعده موجب انحرافات جنسی و اخلاقی این سه نوجوان می شود. آنها در این دوره از زندگی با موضوعات و موضوعاتی آشنا می شوند که اصلا مناسب سنشان نیست و مطمئنا مضر خواهند بود.

خیانت به سلامت روان خود و همسالانتان

ظاهر جذاب این تصاویر و فیلم های ایده آل از روابط دختر و پسر نه تنها سلامت روان این نوجوانان را در حساس ترین سال های زندگی نشان می دهد، بلکه باعث ایجاد باورهای نادرست و باورهای نادرست در ذهن همسالان آنها می شود. دوران کودکی و نوجوانی سال‌هایی است که پایه‌گذاری شخصیت و سلامت فرد شکل می‌گیرد. آسیب هایی که سنگ بنای آن در جایی قرار می گیرد که خود کودک کمترین نقش را ایفا می کند و دلیل این رهایی هر چه باشد فراتر از اراده و انتظار او است.

مسابقه تراژیک اینستاگرام بین والدین

متاسفانه امروزه برخی از والدین به دلیل سرخوردگی ها، ترس ها و شکست هایی که در زندگی شخصی و اجتماعی خود تجربه کرده اند، به نوعی به هر قیمتی شده به دنبال رشد، شکوفایی و موفقیت فرزندان خود هستند. این مشکل به قدری گسترده و تلخ شده است که در یک نوآوری بسیار مشمئز کننده دیده می شود که چهره کودکانه فرزندشان را در مسابقه قرار می دهد و برخی از والدین برای افراد نزدیک و آشنایان پیام می فرستند و از آنها می خواهند که از یک سایت یا صفحه بازدید کنند. بروید و رای دهید و بدتر از آن، بچه را در مسابقه قرار دادند و دنیای او را تحت این استرس قرار دادند! بچه ای که حداقل هنوز برای لذت بردن از زندگی نیازی به لایک و نظر ندارد.

چرا والدین نباید در دام تولید چنین محتوایی بیفتند؟

چرا با به اشتراک گذاشتن فیلم ها و عکس های کودکان و نوجوانان خود با پوشش های مختلف، در موقعیت های مختلف و یا حتی به هر شکلی، در دام تولید چنین محتوایی در اینستاگرام و برای دیده شدن یا کسب درآمد نمی افتیم؟ مجموعه ای از عبارات و رفتارها، در نشر فضای مجازی؟

نقض حریم خصوصی کودک | لحظات کودک شما بسیار خصوصی است. به عنوان مثال، حضور نوزادتان در حمام برای شما دیدنی است، اما احتمالا فرزندتان از دیدن عکس برهنه او توسط دیگران لذت نخواهد برد. بیشتر مردم تمایل دارند لحظات خصوصی خود را فاش کنند، آیا این برای فرزند شما صادق نیست؟

شرم و ناامیدی | وقتی از زندگی خودمان عکس می گیریم، ممکن است مواقعی پیش بیاید که از عکس هایمان خوشمان نیاید، مانند زمانی که خمیازه می کشیم یا عطسه می کنیم. بچه ها در ژست گرفتن جلوی دوربین خیلی خوب نیستند، بنابراین بدون توجه به عکس به رفتار خود ادامه می دهند. آیا عکس فرزند شما که می خواهد ۱۰ سال دیگر ببیند او را ناامید نمی کند؟ یا از اینکه شما آن را پست کردید عصبانی و شرمنده است؟

وسواس ظاهر | بسیاری از مردم تمایلی به انتشار عکس های خود در شبکه های اجتماعی ندارند. آن‌ها می‌خواهند عکسی که منتشر می‌کنند نور و لباس پوشیده باشد. مردم حتی تصاویر خود را در برنامه های ویرایش عکس مانند فتوشاپ روتوش می کنند. در مورد فرزندشان هم همینطور. با این کار به کودک خود می آموزید که هر چه بیشتر دوستش داشته باشد، وسواس بیشتری نسبت به ظاهرش داشته باشد، دوست داشتنی تر و موفق تر خواهد بود. نوع تربیت کودک در بزرگسالی و حتی ازدواج تاثیر می گذارد.

اختلالات شخصیتی | فرزند شما دیگر در لحظه زندگی نمی کند و روند تکاملی فعال بودن در اینستاگرام و تولید محتوایی مانند این را طی می کند. اگر این مراحل رشد رعایت نشود، برخی از نیازهای کودک نادیده گرفته می شود یا سرکوب می شود. به اصطلاح فرد از کودکی یا نوجوانی به بزرگسالی می پرد. یعنی در کودکی به جای اینکه مانند همسالان خود رفتار کند، رفتار بزرگسالانه دارد و در واقع دوران کودکی و نوجوانی را تجربه نمی کند و مستقیم به بزرگسالی می رود! برآورده نشدن این نیازها می تواند منجر به بسیاری از اختلالات شخصیتی و روانی شود.

نکته آخر:

بسیاری از والدین در غیاب سواد رسانه ای لازم، ناخواسته فرزندان خود را به سمت چنین فعالیت هایی سوق می دهند. اگرچه این با اشتیاق کودک همراه است، اما از آنجا که کودک احساسات منفی غیرقابل تصور را تجربه می کند، به نوعی بیشتر از کودکی که در فضای واقعی کار می کند آسیب می بیند. چه به عنوان یک مدل، چه تستر یا حتی سرگرمی، بچه هنوز هم نمونه ای از کار اینستاگرامی است.

ویدا ادبی | کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی