You are currently viewing کم خونی فقر آهن در ورزشکاران

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن در متابولیسم انرژی نقش دارد ، انتقال اکسیژن ؛ این ماده معدنی ضروری برای عملکرد شناختی و سیستم ایمنی است. حدود دو سوم آهن موجود در بدن نسبت به فریتین و میوگلوبین در گلبول های قرمز در گردش خون در هموگلوبین کمتر است.
از آنجا که بدن به اندازه کافی آهن تولید نمی کند ، از طریق آهن یا مکمل هایی که مصرف می کنیم جذب می شود. کمبود آهن می تواند منجر به کم خونی فقر آهن شود.

توصیه می شود بزرگسالان روزانه آهن مصرف کنند.

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: روزانه 18 میلی گرم نزدیک یائسگی

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران

با افزایش نیاز به آهن از طریق ورزش ، احتمال کمبود ورزشکاران در ورزشکاران کمتر است. بنابراین آنها از هر فرصتی استفاده می کنند. منابع آهن را از طریق غذا تأمین کنید.
برخی از ورزشکاران در خطر کمبود آهن هستند

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله مربیان ، به دلیل نیاز زیاد به اکسیژن
  • گیاهخواران و گیاهخواران (به دلیل جذب کم آهن از طریق منابع گیاهی)
  • ورزشکاران با تغذیه محدود

با تبلت Iron Plus Health Brest آشنا شوید

نارسایی کمبود آهن
کمبود آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل ممکن است در توانایی پاسخ به محرک ها با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا سرکوب ظاهر شود.
مراحل اولیه کم خونی فقر آهن (IDNA) زمانی رخ می دهد که ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین کاهش می یابد. شدیدترین مرحله که کم خونی فقر آهن (IDA) نامیده می شود ، زمانی رخ می دهد که ذخیره آهن و هموگلوبین کاهش یابد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل انواع مکمل های غذایی است. حاوی مکمل های خوراکی آهن و مکمل های آهن است. اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن افزایش مصرف آهن است. منابع آهن به هم (منابع حیوانی) و غیر هم (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی نوعی درمان هستند که معمولاً به شکل نمک های آهنی مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
گلوکونات آهن ، که حاوی 100 میلی گرم آهن است ، یک درمان استاندارد برای فقر آهن است. برای اطمینان از میزان آهن موجود در مکمل ، میزان مصرف این مکمل باید بررسی شود.
سنگ معدن آهن در صورت عدم تحمل ورزشکاران می تواند در فرمولاسیون کنترل شده استفاده شود.
تزریق داخل وریدی فقط پس از مشورت با متخصص انجام می شود. اگر مبتلا به کم خونی فقر آهن (IDA) هستید ، این تزریق زمانی استفاده می شود که بر ذخیره های فریتین و هموگلوبین تأثیر بگذارد.

تنظیم: زهرا محبی (کارشناس تغذیه)
منبع: ورزش-مکمل

دیدگاهتان را بنویسید