You are currently viewing کمبود و سمیت سلنیوم

کمبود و سمیت سلنیوم


کمبود سلنیوم می تواند منجر به تغییرات بیوشیمیایی در انسان شود. در نتیجه ، افراد از استرس و بیماری های خاصی رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم منجر به استرس ناشی از عفونت های ویروسی منجر به کشان می شود. این یکی از عوارض کاردیومیوپاتی است. (سکته قلبی در بخشی از چین قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم توسط دولت در اوایل دهه 1970.)
کمبود سلنیوم با ناتوانی جنسی مردان و بیماری کاشین بک ارتباط دارد. . در پایین ترین دریاها در تبت و سیبری رخ می دهد. کمبود سلنیوم کمبود ید را بدتر می کند و خطر ابتلا به کرتینیسم (کوتولگی) را افزایش می دهد.
آجیل برزیل حاوی مقادیر زیادی se (91-68 میکروگرم) است که در صورت مصرف منظم می تواند منجر به مسمومیت شود.

مسمومیت با سلنیوم

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از فرمول های ناخواسته و محصولات دارویی است که حاوی مقادیر زیادی از se هستند. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر از مصرف 200 برابر مکمل مایع دارای برچسب عوارض جانبی شدیدی را متحمل شدند. مسمومیت حاد می تواند باعث علائم شدید دستگاه گوارش ، حالت تهوع و استفراغ شود. علائم شدید تنفسی ؛ انفارکتوس میکروکاردیاک ؛ ریزش مو ضعف عضلانی؛ لرزش سردرد قرمزی صورت ؛ آسیب کلیه؛ این می تواند منجر به نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB سطوح se را از طریق مکمل های غذایی بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و قارچ ناخن تعیین می کند.
جدول 3: حد بالای تحمل مصرف
بارداری و شیردهی
45 میکروگرم از تولد تا 6 ماهگی 45 میکروگرم
60 میکروگرم 60 میکروگرم در 7-12 ماه
سن 1-3 تا 90 میکروگرم 90 میکروگرم
سن 4-8 تا 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
14-18 ساله 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
در سن 19 سالگی ، 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر فرمول ها و رژیم غذایی باید تنها منبع سلنیوم برای کودکان باشد.

با تکنیک های امروزی که از Selenium Health به دست آمده آشنا شوید (بدست آورید ، بدست آورید)

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ما بر روی چهار بیماری که می توانند نقش داشته باشند تمرکز می کنیم. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری قلب و عروقی این موارد شامل از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

ترمیم DNA سلنیوم ؛ مکانیسم های دیگر ، از جمله خواص آنتی اکسیدانی آن ، مانند آپوپتوز و سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی ، در پیشگیری از سرطان نقش دارند.
مطالعات بیماریهای عفونی پروستات ریه ها ادرار پوست این رابطه معکوس بین مری و سرطان معده را نشان می دهد.

بیماری قلب و عروقی

پروتئین سلنو از ترمیم اکسیداتیو لیپیدها جلوگیری می کند ، التهاب را کاهش می دهد و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد می کنند که مصرف مکمل ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری ها یا بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

با افزایش سن ، سطح سرمی بدن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم می تواند منجر به پیری و کاهش عملکرد مغز شود. این ممکن است به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی باشد.

بیماری تیرویید

میزان se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و مانند ید ، سلنیوم نقش مهمی در تولید هورمون های تیروئید و متابولیسم دارد.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید