کلینیک کتاب در زنجان راه اندازی می شود/ کتابخوانی آسیب ها را کاهش می دهد


به گزارش خبرگزاری فارس از زنجان، نشست مشترک انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان و بخشداران قره زنجان.بازگشت و زنجانرود در زنجان برگزار شد.
پرویز خالقی فرماندار شهرستان زنجان نیز در این نشست گفت: مطالعه در جامعه بسیار حائز اهمیت است و به ازای هر ریال در ترویج حوزه کتابخوانی ده ها ریال از آسیب های اجتماعی کاسته می شود.
استاندار زنجان با اشاره به اینکه باید از ظرفیت کتابخانه ها استفاده شود گفت: شیخ اشراق و شهریاری ها در این فرهنگسراها تربیت شدند بنابراین اهمیت آن کمتر از مسجد نیست.
وی افزود: به نظر من ساخت کتابخانه و فرهنگسرا با توجه به ظرفیتی که دارند مهمتر از ساخت کارخانه است و در طول تاریخ موفق بوده است.اکثر پروژه ها کتابخانه هایی بودند که ساخته شدند.
خالقی در خصوص یکی از آسیب های اجتماعی که در یکی از روستاهای استان رخ داده است، اظهار کرد: خوشبختانه با اقدامات فرهنگی از جمله احداث کتابخانه، این روستا در سال های بعد با اقدامات فرهنگی در نظرسنجی به عنوان یکی از سه روستای برتر کشور قرار گرفت. سرانه
خالقی با اشاره به نقش تاثیرگذار کتابداران در تربیت مردم، افزود: کتابداران ما باید فرشتگان مهربان باشند و مراجعان را تکریم کنند.

در زنجان کلینیک کتاب راه اندازی می شود
محمدرضاخانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان نیز در این دیدار به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص کتابخوانی اشاره کرد و اظهار داشت: رهبر انقلاب اسلامی بی توجهی به کتاب و کتابخوانی را یکی از موانع اصلی ایرانیان می دانند. جامعه به جایگاه مطلوب برسد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با اشاره به نقش مؤثر کتابخانه‌ها در کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: ۴۲ خدمت در کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود، اما در این مدت مجموعه‌ای از کارهای جدید راه‌اندازی شده است.
وی با اشاره به برنامه این اداره کل در خصوص راه اندازی کلینیک کتابخوانی گفت: این درمانگاه در کتابخانه سهروردی مستقر می شود و امیدواریم با این کار بیشتر به مردم خدمت کنیم.
رضا خانی با اشاره به بررسی های انجام شده در مورد سرانه مطالعه در زنجان افزود: سرانه مطالعه در شهر زنجان به نفع نیست و این کار ما را سخت می کند چرا که باید با راهکارهای مختلف این سرانه را افزایش دهیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان زنجان افزود: از دیگر برنامه های این اداره کل برای ارتقای سطح تحصیلی، ایجاد کتابخانه باز برای دعوت مردم به کتابخوانی است.
قاسم محدیان رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان با اشاره به اقدامات انجام شده در رابطه با بهسازی و بازسازی کتابخانه های عمومی گفت: از جمله این اقدامات می توان به بهسازی کتابخانه نجف آباد و راه اندازی کتابخانه عمومی کودکان اشاره کرد. در کتابخانه علامه حلی
رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان در ادامه به برنامه عملیاتی کتابخانه های عمومی شهرستان زنجان در سال جاری اشاره کرد و افزود: برگزاری جشنواره اهدای کتاب با جذب ۲۰ هزار جلد کتاب، خرید ۱۵ هزار جلد کتاب، خرید و فروش مجلات، اقدامات را از طریق اطلاع رسانی کنید.ما میرویم و مصاحبه یکی از این اقدامات است.
موحدیان همچنین از ساماندهی ۱۷ کتابخانه تعاونی و توسعه ۲ کتابخانه عمومی و خیریه خبر داد و گفت: تجهیز، بهسازی و نوسازی ۶ کتابخانه عمومی و مقاوم سازی ساختمان های کتابخانه ها نیز از دیگر اقدامات در حال انجام در شهرستان است.
وی برگزاری جشنواره رضوی و طرح کتابخانه گردی را از دیگر فعالیت های کتابخانه های عمومی شهرستان اعلام کرد و افزود: برگزاری نشست کتاب خوان به صورت هفتگی کتاب اهدا کنید، محافل شعر را در سطح کتابخانه ها نگه دارید و پروژه را انجام دهیدسلام کویک این کتاب همچنین از دیگر برنامه های شهرستان برای ترویج فرهنگ مطالعه و مطالعه است

انتهای، آخر پیام/۷۳۰۰۵
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید