کلاهبرداران «شاد» دستگیر شدند/ کلاهبرداری ۲ میلیارد تومانی از ۱۰۰ نفر


به گزارش خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس، رئیس پلیس فتا تهران بزرگ از شناسایی و دستگیری ۲ کلاهبردار اینترنتی که با دسترسی غیرمجاز به حساب های کاربری اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می کردند، خبر داد.

سرهنگ داود معظمی گودرزی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ در گفت وگو با خبرنگار انتظامی خبرگزاری فارس در تشریح جزئیات خبر فوق اظهار داشت: در پی مراجعه چند شهروند به پلیس فتا پایتخت مبنی بر دسترسی غیرمجاز به حساب کاربری آنها در شبکه اجتماعی تلگرام و کلاهبرداری از مخاطبین آنها به طور ویژه در دستور کار پلیس فتا پایتخت قرار گرفت.

رئیس پلیس فتا پایتخت تصریح کرد: کارشناسان پلیس فتا اقدامات تخصصی خود را آغاز کرده اند و در بررسی های اولیه مشخص شد که مجرمان چندین حساب کاربری در شبکه شاد با نام اپراتور پشتیبان ایجاد کرده اند که پیامی با عنوان حذف حساب کاربری ارسال شده است. برای کاربران ارسال می شود و افراد را تشویق می کند تا کد ۵ رقمی ارسال شده برای آنها را از طریق پیامک برای پشتیبانی برای تایید هویت خود ارسال کنند.

سرهنگ گودرزی افزود: پس از ارسال کد توسط کاربران شبکه آموزشی شاد – که عموماً نوجوانان هستند – برای سارقان، این کلاهبرداران با دسترسی غیرمجاز به شبکه اجتماعی تلگرام، با سوء استفاده از شماره تلفن و هویت خود اقدام به کلاهبرداری از مخاطبین شکات کردند.

این افسر پلیس با اشاره به اینکه این پرونده بیش از ۱۰۰ شاکی داشته و تعداد شکایات همچنان در حال افزایش است، گفت: ماموران سایبری پلیس فتا پایتخت با بررسی همه جوانب پرونده و با استفاده از روش های فنی و علمی موفق به کشف مظنون شدند. فضای مجازی شناسایی و پس از انجام تشریفات قضایی هر دو مجرم در مخفیگاه خود در حومه تهران دستگیر و به همراه تجهیزات الکترونیکی تحویل پلیس فتا شدند.

رئیس پلیس فتا پایتخت با اشاره به اینکه این باند بیش از ۲۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بودند، خاطرنشان کرد: این مجرمان با سوء استفاده از ناآگاهی برخی از کاربران شبکه آموزشی شاد که بیش از نوجوانان بودند، از آنها استفاده کردند. اعمال مجرمانه و زندگی آنها بسیاری از شهروندان برای اهداف شوم خود اسباب بازی ساخته شدند.

سرهنگ گودرزی با اشاره به لزوم فعال سازی رمز عبور دو مرحله ای برای حساب های کاربری شبکه های اجتماعی، به شهروندان توصیه کرد هنگام کار در شبکه های اجتماعی، تنظیمات امنیتی و حریم خصوصی را رعایت کنند و اطلاعات حساب کاربری خود را با دیگران به اشتراک نگذارند.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید