کشف یک جعبه چوبی در قبرستان قلعه اولتا


رئیس اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ۶ نمونه تابوت چوبی در محوطه باستانی پارس آباد اولتان کشف و کاوش شد که نادر است.

کاوش در میراث باستانی

روح الله محمدی در بازدید از عملیات باستان شناسی محوطه تاریخی اولتان پارس آباد گفت: تابوت های چوبی دوران اسلامی به دست آمده در قبرستان قلعه اولتان پارس آباد با قبرهای دوران اسلامی متفاوت است و این محوطه ارزش تبدیل شدن به آن را دارد. یک میراث فرهنگی ملی

وی با اشاره به اینکه کاوش ها و عملیات باستان شناسی در این محوطه تاریخی با حساسیت انجام می شود، تصریح می کند: ۶ نمونه تابوت چوبی در محوطه باستانی اولتان شهرستان پارس آباد شناسایی شد که ۲ نمونه از آنها کاوش شده است. قبرستان اولتان اهمیت ویژه ای پیدا می کند.

رئیس اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: شهر تاریخی اولتان در مسیر فرعی جاده ابریشم یا جاده قفقاز قرار دارد و در اصطلاح عامیانه به آن می گویند. «مارماهی یولی» یا جاده مارماهی و امتداد این جاده از قلعه برزند گرمی و بیله سوار قزقلعه مانند به دربند داغستان منتهی شده است.

محمدی افزود: مکان باستانی مذکور در دوره ایلخانان اولتان نام داشته و به احتمال زیاد نام قبلی «ورتان» بوده که شهری تاریخی بوده است و پس از اکتشافات انجام شده در ماه های اخیر در حین کار راهسازی، کاوش های اضطراری انجام شده است. اداره باستان شناسی شورا کل میراث فرهنگی اردبیل از حدود ۱۷ شهریور ماه در محوطه باستانی اولتان آغاز شد و با تمدید یک ماهه تا حدود ۱۸ آبان ماه ادامه خواهد داشت.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: مساحت ارگ مرکزی و صنعتگران اولتان شامل کوره های سفالگری، ذوب فلزات و تولید آجر حدود ۷۰ هکتار برآورد شده است و با احتساب گورستان تازه کشف شده، کل مساحت آن. از منطقه باستانی اولتان حدود ۱۰۰ هکتار خواهد بود.

مدیر گروه باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی اردبیل افزود: یک گورستان در اولتان کشف شده و پیش بینی می شود تعداد بیشتری در این منطقه کشف شود و تاکنون حدود ۱۲ گور از دوره اشکانی پیدا شده است. آی تی. در این گورستان شناسایی شده و سه قبر برداشته شده است.

محمدی با بیان اینکه تیم باستان شناسی در پایگاه اولتان حدود ۱۲ نفر است، گفت: قبور به دست آمده ابتدا در پایگاه مرمت می شود و امکان د. مقبره هایی نیز وجود دارد و بعدها امکان نمایش اشیای به دست آمده از قبیل مفرغ، سفال و آهن وجود خواهد داشت، اما استخوان های مقبره ها پایداری کمی دارند و قابل نمایش نیستند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: متأسفانه در جریان عملیات عمرانی و راهسازی و عبور ماشین آلات سنگین قبل از انقلاب و در ماه های اخیر فشار زیادی بر قبور و تدفین قبرستان اولتان وارد شده است. استخوان‌های بیشتر مقبره‌ها ثبات خود را از دست داده‌اند.»

محمدی تصریح کرد: اشیای به دست آمده دارای ارزش تاریخی بوده و پس از مرمت و تکمیل مراحل کشف، اطلاعات علمی در خصوص وضعیت سفال و فلزکاری در گذشته به دست می آید.

رئیس اداره باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: محوطه باستانی اولتان در گذشته فنس کشی شده بود و علیرغم بروز برخی کشمکش های اجتماعی، سالن گاوبازی و اعیان ایجاد شده است. وجود گورهای گودالی از دوره اشکانی و قبرهای جنینی شکل است و طاق باز سکوی مهمی برای مطالعات تاریخی و باستان شناسی است.کاوش در محوطه های باستانی

کشف یک جعبه چوبی در قبرستان قلعه اولتا