کاشان یکی از خاستگاه های اصلی تشیع است – خبرگزاری مهر ایران و جهانبه گزارش خبرنگار مهر، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به این همایش تجلیل کرد: بردگان پیر حسینی که شامگاه سه شنبه در کاشان برگزار شد، تاکید کرد: این منطقه فرهنگی یکی از خاستگاه های اصیل تشیع است و کاشانی ها از دیرباز در انجام شعائر و شعائر اسلامی زبانزد و پیشرو بوده اند.

در پیام محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از سوی علی آرزو کردن سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اصفهان قرائت کرد: عاشورا مظهر عشق و شور و تابلوی بزرگ حماسه و فداکاری برای علم و دانش است. درس بده همه مردم در دوره های مختلف هستند.

وی در ادامه این پیام تصریح کرد: واکاوی ابعاد قیام همیشگی عاشورا و آنچه که علاقه و شور عمومی شیعیان را در این عرصه مقدس و معنوی شکل داده است. با یادآوری و معرفی مبانی و زمینه‌های این باور و آیین‌هایی که پیرامون آن شکل گرفته است، فرصتی است برای بازنگری و تعمیق نقش و موفقیت تشکل‌ها و هیئت‌های مذهبی مردم عاشورایی در جامعه و اکوسیستم ما.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به همایش بزرگداشت بردگان پیر حسینی منطقه شمال استان اصفهان افزود: منطقه فرهنگی کاشان یکی از خاستگاه های اصیل و ازلی تشیع در ایران است و مردم کاشان از دیرباز به انجام شعائر و شعائر اسلامی شهرت داشته و در آن پیشوا بوده اند.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: آیین های عاشورا محور آیین های مذهبی این منطقه است. جنوب و همیشه شادی وصف ناپذیری با مشارکت گسترده تقریباً همه مردم این کشور وجود دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: تایید و تحقیق در مورد مبانی و کارکردهای دیروز و امروز عاشورا می تواند منبعی برای یادگیری و یادگیری باشد. درس بده از این حماسه جاویدان، بررسی علل ماندگاری و استقبال و شور گسترده این آیین‌ها، واکاوی مظاهر و نمادهای هنری و ماهیت آن‌ها در حوزه اسلامی و ایرانی، شناخت و کارکرد و رسالت آیین‌ها. در زندگی و جامعه کنونی و غیره و در عین حال قدردانی از مسپادان و عزیزانی که سالیان متمادی به عنوان مردمی خودجوش و مردمی در بارگاه حسینی خدمت و تلاش کردند، انگیزه ای برای تکریم آنان و ترویج فرهنگ اصیل هیئت ها و اجتماعات حسینی است.

در پایان پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است: این فرصت را مغتنم شمرده و احترام و تکریم خود را به همه اعلام می کنم. بردگان پیر و فعالان درگاه حسینی از زحمات برگزارکنندگان این واقعه و عاشورا ابراز و قدردانی و قدردانی کرده اند.

بر اساس این گزارش، این همایش از افتخارات بردگان پیر حسینی به همراه اجرای سرودها و سرودهای عاشورایی عصر سه شنبه در دانشگاه کاشان برگزار شد.

شایان ذکر است: اندازه گیری، چرخاندن کف دست، ذوالجناح گردانیبخوان و ساقانینوحه و نوحه چاوش عزا و سقایی از برنامه های این همایش بود.

کاشان که چون از او پیشی گرفت مردمان فرهنگی، مذهبی، متدین و متدین از دیرباز به دارالمومنین شهرت داشته اند، یکی از شهرهای با ظرفیت های فراوان در زمینه های مختلف و نگاه ویژه حکومت به شمار می رود.