ژاپن نگران افزایش همکاری بین روسیه و چین است


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، افزایش همکاری روسیه و چین و نزدیک شدن روابط پکن و مسکو پس از اعمال تحریم های غرب، نگرانی هایی را برای دولت ژاپن ایجاد کرد.

وزارت دفاع ژاپن در سندی که امروز (جمعه) منتشر کرد، از افزایش همکاری‌های روسیه و چین ابراز نگرانی کرد و گفت که دو کشور قصد دارند تمرین‌های نظامی و گشت‌های مشترک را تقویت کنند.

به گزارش وب سایت «ریانوفسی»، بر اساس گزارش سالانه وزارت دفاع ژاپن موسوم به «کاغذ سفید دفاعی ژاپن ۲۰۲۲»، توکیو نسبت به تقویت قدرت نظامی پکن و تقویت اتحاد رهبری چین و روسیه ابراز نگرانی کرد.

در این سند آمده است: «چین قصد دارد تا اواسط قرن بیست و یکم ارتشی در کلاس جهانی بسازد، بیش از ۳۰ سال است که بودجه دفاعی خود را افزایش داده و همچنین قدرت نظامی را از لحاظ کیفی و کمی بهبود داده است. با تاکید بر نیروهای هسته ای، موشکی، دریایی و هوایی.

این گزارش همچنین توضیح می‌دهد که چین استفاده از هوش مصنوعی و سایر ابزارها را در ارتش خود در اولویت قرار داده است و پکن قصد دارد انتقال دو طرفه منابع بین حوزه‌های غیرنظامی و نظامی را تسریع بخشد.

وزارت دفاع ژاپن با ابراز نگرانی از اقدامات چین و روسیه برای تقویت همکاری ها به ویژه از طریق رزمایش های نظامی و گشت های مشترک تاکید کرد: آنها تلاش می کنند چنین تعاملی را در حوزه نظامی به عنوان هماهنگی راهبردی معرفی کنند.

این مقاله با اشاره به «تغییر موازنه قوا در منطقه و سطح همکاری روسیه و چین»، تحلیل کرد که عملیات نظامی ویژه روسیه در اوکراین می‌تواند در میان مدت و بلندمدت به کاهش قدرت ملی روسیه منجر شود. .

توکیو نگران نزدیک شدن پکن و مسکو است، در حالی که استقرار نیروها و تسلیحات متعدد آمریکایی در این کشور و تمرینات نظامی مکرر، از جمله آخرین مورد در اواسط جولای، نگرانی‌هایی را در میان دولت‌های منطقه ایجاد کرده است. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید