چین: کانادا باید فورا اشتباهات خود را در مورد تایوان اصلاح کند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت خارجه چین در واکنش به مشارکت کانادا در بیانیه ضد چینی گروه هفت، با دیپلمات ارشد این کشور در پکن تماس گرفت.

وزارت خارجه چین روز جمعه اعلام کرد که جیم نیکل دیپلمات کانادایی مستقر در پکن را به دلیل دخالت اتاوا در بیانیه وزرای خارجه گروه هفت کشور احضار کرده است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه چین، شی فنگ معاون وزیر امور خارجه چین روز پنجشنبه دیپلمات کانادایی را به وزارت امور خارجه احضار کرد. چین از کانادا خواسته است که یا فورا اشتباهات خود را در موضوع تایوان اصلاح کند یا با تمام عواقب آن مواجه شود.

احضاریه دیپلمات ارشد کانادایی در وزارت امور خارجه چین آخرین مورد از یک سری شکایات دیپلماتیک است که پکن در پاسخ به حکم ضد چینی گروه هفت ارائه کرده است. وزارت امور خارجه گروه ۷ در واکنش به واکنش پکن به ماجراجویی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در تایوان، روز چهارشنبه از این کشور خواست تا تنش ها در اطراف تنگه تایوان را به طور مسالمت آمیز حل کند.

سفر نانسی پلوسی به تایوان که با وجود هشدارهای جدی چین انجام شد، دور جدیدی از تنش ها را بین پکن و واشنگتن آغاز کرد. دولت چین روز پنجشنبه پس از سفر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، تمرینات نظامی چهار روزه خود را در شش نقطه در تایوان آغاز کرد. تنش ها بین پکن و واشنگتن پس از سفر پلوسی به اوج خود رسیده است.