چرا فوتبال ایران بدون VAR ماند؟


داود رفعتی گفت:ما میرویم وی با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، درباره اینکه فوتبال تاجیکستان نیز VAR را در اختیار گرفته است، گفت: تاجیک ها کاری را که ما از چند سال پیش آغاز کردیم شروع کردند و هنوز VAR به طور کامل در فوتبال آنها پیاده نشده است. از سوی دیگر در فوتبال آسیا تنها ۶ یا ۷ کشور مانند قطر، عربستان، ژاپن، چین، کره جنوبی و استرالیا از فناوری VAR استفاده می کنند.

وی افزود: در مرحله اول مقدماتی جام جهانی و همچنین اولین دوره لیگ قهرمانان آسیا مسابقات بدون VAR برگزار می شود و به این ترتیب داوران ما می توانند این مراحل فوتبال آسیا را قضاوت کنند. اما در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان یا مراحل بالاتر مقدماتی جام جهانی، داوران باید اشتباه کنند.بدون داشتن VAR (گواهینامه)

مدیر سابق VAR در فوتبال ایران گفت: در فوتبال ما فقط علیرضا فغانی و مود فنادی فر لایی هستند.بدون آنها البته VAR دارند، وعده اساسی این است که یک مسابقه را با سیستم VAR قضاوت کنند تا بتوانند در مسابقاتی که VAR قضاوت کنند. داردحضور در هیئت داوران فدراسیون فوتبال، دوانی فر را برای دیدن تمرین فرستادم و او هم دوره ای را در امارات دید.

رفعتی با اشاره به سابقه خود در راه اندازی VAR گفت: من تنها ایرانی هستم که دوره مدیریت راه اندازی VAR را دیده ام که متاسفانه به دلیل تغییرات در فدراسیون فوتبال نیمه تمام ماند. در حالی که این کار از سال ۱۳۹۶ شروع شد و توانستیم دوره VAR را به مدت ۶ ماه با حضور ۲۴ داور آموزش و راه اندازی کنیم.

وی افزود: VAR دو دسته کاملا متفاوت دارد، اول مدیریت و راه اندازی VAR که مربوط به برگزاری مسابقات و کمیسیون مسابقات و انجمن فوتبال است و دوم دسته آموزش داوران که مربوط به کمیته داوران دسته بندی مدیریت و راه اندازی VAR ربطی به کمیته داوران ندارد و من در این زمینه توسط فیفا آموزش دیدم. به همراه علیرضا فغانی و سعید فتاحی از ایران، این پروژه را با کمک فدراسیون فوتبال آغاز کردیم و همه چیز برای دادن VAR به فوتبال ایران مهیا بود.

مدیر سابق ترکیب VAR فوتبال ایران گفت: اگر دستگاه در دسامبر یا دسامبر ۲۰۱۸ خریداری شده باشد؛ لیگ برتر فوتبال ایران VAR داشت و می‌توانیم در نیم فصل لیگ برتر را با VAR قضاوت کنیم.

رفعتی در مورد اتفاقی که این پروژه نیمه تمام ماند، گفت: به دلیل تغییرات مدیریتی در فدراسیون فوتبال من برکنار شدم و شخص دیگری مسئولیت را بر عهده گرفت و در نهایت تمام روندی که از ابتدا شروع کردیم به ریختن سعید و وحید فتاحی ختم شد. در بخش آموزش و مدیریت همراه من بودند و آموزش داوران علیرضا فغانی و دانیال مرادی را بر عهده داشتند. همه چیز آماده بود، اما چون دستگاه خریداری نشد، درس از فیفا در ایران به یک دوره مقدماتی و آموزشی ساده تبدیل شد.

وی تصریح کرد: می‌خواستیم به هر باشگاهی بگوییم پنج بازی خود را برای نیم فصل دوم لیگ برتر انتخاب کنند تا آن مسابقات با سیستم VAR قضاوت شود و در واقع بعد از ژانویه ۲۰۱۸ هشتاد بازی در لیگ برتر برگزار شد. رتبه بندی لیگ توسط سیستم VAR. با تغییراتی که در فدراسیون فوتبال و عدم ثبات مدیریتی در فوتبال کشورمان رخ داد، این فرصت بزرگ از دست رفت.

مدیر سابق راه اندازی VAR در فوتبال ایران درباره هزینه راه اندازی VAR برای هر ورزشگاه در لیگ برتر گفت: در حال حاضر ورزشگاه آزادی برای نصب سیستم VAR آماده شده است و هر ورزشگاهی می تواند VAR را با هزینه ۴ به ۴ داشته باشد. لیگ برتر ۵ میلیارد تومان که نسبت به هزینه باشگاه های ما بسیار ناچیز است.

رفعتی با اشاره به انتخابات ۸ شهریور فدراسیون فوتبال گفت: پس از مشخص شدن رئیس آینده فدراسیون، می‌توانیم ظرف ۶ ماه مدیریت و آموزش داوران را برای سیستم VAR آغاز کنیم و در لیگ برتر بیست و دوم یعنی فصل ۱۴۰۲-۱۴۰۳، VAR لیگ برتر ایران را داشته باشیم. . باید تبدیل شد. البته ۸۰ بازی در آن فصل با سیستم VAR بررسی می شود و سپس در فصل آینده تمامی مسابقات لیگ برتر با این سیستم و آخرین تکنولوژی روز دنیا برگزار می شود.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید