پیش بینی هفتگی بازار سهام / آیا امیدی به سقوط بازار سهام وجود دارد؟ – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، بازدهی شاخص کل بورس در هفته پایانی شهریور ۲.۴۵ درصد منفی بود. بازده ماهانه شاخص در شهریور نیز منفی ۴.۸۷ درصد ثبت شد که بالاترین افت ماهانه شاخص از ابتدای سال را به ثبت رساند. بازده ماهانه شاخص هم وزن نیز منفی ۰.۳۲ درصد ثبت شد.

ارزش معاملات سهام خرد همچنان در حال کاهش است. در آخرین روز کاری شهریور میزان معاملات سهام تنها ۲۲۰۰ میلیارد تومان و میانگین روزانه این متغیر ۲۸۰۰ میلیارد تومان بوده است.

اکثر کارشناسان بر این باورند که تحریم ها و بلاتکلیفی مذاکرات هسته ای بزرگترین مشکل پیش روی اقتصاد و بورس کشور است. تحلیلگران بازار سرمایه می گویند افزایش ریسک سرمایه گذاری تحمیل شده بر اقتصاد ایران در سال های اخیر در نتیجه تحریم ها، انتظارات سهامداران را برای سود افزایش داد و نتیجه ای جز کاهش نسبت قیمت به درآمد سهام نداشت. با احیای برجام، اما در درجه اول با کاهش ریسک سرمایه گذاری، بازار سهام برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی جذابیت بیشتری پیدا کرده و می تواند رونق واقعی را برای آن به ارمغان آورد.

پیش بینی بازار برای شنبه

با شرایط فعلی و تعطیلات پیش رو، بازدهی برای سه روز معاملاتی هفته منفی پیش بینی می شود. البته این منفی به اندازه هفته قبل نیست، می تواند نیم تا دو درصد منفی باشد که نسبت به هفته های گذشته کمتر است.

البته احتمالاً ارزش و حجم معاملات کاهش یافته و اندکی از سطوح فعلی پایین می آید. بر اساس تحلیل آمارهای دو فصل اخیر بورس، به نظر می رسد که بازار در نیمه دوم سال وضعیت خوبی نداشته باشد و در صورت گشایش در برجام، می توان گفت. که فصل سرد بورس کمی گرم خواهد شد. اما به طور کلی، بازار سهام منجمد شده است.