پورابراهیمی: مناطق معدنی در اختیار ایمیدرو در سرزمین بلاتکیلف باقی ماند


به گزارش فارس به نقل از کرمان، محمدرضا پورابراهیمی ظهر امروز در نشست مشترک با فعالان اقتصادی استان کرمان با حضور وزیر صنعت اظهار داشت: کار در مجتمع ملی مس بسیار عقب مانده است؛ در حال حاضر در استان کرمان به دلیل مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، در حال انجام است. از سال ۱۳۵۵ که عملیات عملیاتی سرچشمه از قبل از انقلاب آغاز شد تا به امروز ظرفیت آن به ۲۵۰ هزار تن رسیده است و در ۴۰ سال رشد حدود دو درصدی فعالیت در سال وضعیت بسیار نامطلوبی است.

وی افزود: در شرکت ملی مس تخمین زده می شود که ۱۵ تا ۱۷ میلیارد تن ذخایر مس در منطقه وجود داشته باشد که به راحتی می توان چهار برابر فعلی را افزایش داد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۶۰۰ هزار کیلومتر مربع زمین در قالب پهنه های اکتشافی کشور در اختیار ایمیدرو قرار داده ایم. در مورد معادن باید تصمیم گیری شود.

پورابراهیمی افزود: ۸۰۰ نقطه امیدوارکننده در محدوده ایمیدرو وجود دارد که نتایج نخستین اکتشافات، دستیابی به ذخایر قابل توجهی است که به راحتی می تواند چهره منطقه را تغییر دهد.

وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که تمامی حوزه های تحقیقاتی که ایمیدور در اختیار دارد آزاد و از طریق مزایده عمومی به مردم واگذار شود، جلسات متعددی برگزار شده اما اقدامی صورت نگرفته است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در برخی شهرها مانند راور ۹۰ درصد محدوده جغرافیایی زیر نظر محیط زیست یا سازمان انرژی اتمی است و عملا تعطیل است و نمی توانیم کاری انجام دهیم و بنابراین بیکاری در منطقه بالاتر از میانگین کشوری است.

وی گفت: در بحث زیرساخت ها بخش بزرگی از حوزه آب اجرا شده و درخواست دستور شروع اجرای خط دوم انتقال آب را داده ایم تا شاهد توسعه صنعتی و رفع محدودیت های آبی باشیم.

نماینده مردم کرمان و راور اضافه کرد: با وجود محدودیت ها کارهای بزرگی در استان کرمان انجام شده و در یک سال و نیم گذشته به فضل الهی پروژه های بزرگ صنعتی به ارزش ۵۰ هزار میلیارد را انجام داده ایم. تومان در شهر کرمان.

وی تصریح کرد: یکی از پروژه ها سلول های خورشیدی است که با سرمایه گذاری ۲۵ میلیارد تومانی تهیه شده و سالانه سه هزار مگاوات خروجی دارد و بزرگترین پروژه نزدیک کرمان در ماهان است.

پورابراهیمی ادامه داد: دومین پروژه لاستیک فوق سنگین سرمایه گذاری ۶۵۰۰ میلیارد تومانی است که نیاز کشور را تامین می کند و با حضور پنج سهامدار عمده که رتبه های برتر بورس ایران را تشکیل می دهند گلگهر، گهار ضمین، شرکت ملی مس، چادرملو و گروه لاستیک بارز طراحی و عملیات اجرایی شده و بین کرمان و رفسنجان در منطقه رباط در حال انجام است.

وی افزود: پروژه سوم الکترود گرافیتی سرمایه گذاری هشت هزار میلیارد تومانی است که برای توسعه صنعت فولاد انجام می شود و شرکت های صنعتی و معدنی و بانک ها روی آن سرمایه گذاری می کنند و بین بوتیا انجام می شود. و فولاد ابهیت آباد.

نماینده مردم کرمان و راور تصریح کرد: توافق ایجاد بندر خشک و مرکز لجستیک با وزیر راه به اتمام رسیده و به بزرگترین منطقه پس‌آب جنوب شرق کرمان تبدیل می‌شود و ظرفیت بسیار بالایی دارد. .

وی افزود: پروژه بعدی با بازه زمانی غیرقابل قبولی در حال انجام است. تولید پلاسما با مجوز وزارت بهداشت و با سرمایه گذاری بیش از ۱۵ میلیارد تومان است.
این مقاله را در صفحه اول پیشنهاد دهید