پنتاگون: اوکراین می تواند با موشک های هیمارس به کریمه حمله کندبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الیوم روسیه، لورا کوپر، معاون وزیر دفاع آمریکا گفت: واشنگتن معتقد است پرتابگرهای موشکی هیمارس که به اوکراین منتقل شده است، این کشور را قادر می سازد تا بیشتر اهداف روسیه از جمله کریمه را در پاییز هدف قرار دهد.

بر اساس این گزارش، وی همچنین افزود: پنتاگون نیازی به تجهیز اوکراین به موشک های راهبردی با برد ۳۰۰ کیلومتر و همچنین موشک های هدایت شونده با برد ۸۰ کیلومتر نمی بیند.

کوپر گفت: بر اساس برآوردهای ما با کمک موشک انداز هیمار می توانند بر اکثر اهداف در نبرد غلبه کنند.

این مقام آمریکایی ادامه داد: معتقدیم آنها قادر به حمله به اکثر اهداف از جمله شبه جزیره کریمه هستند.

در همین حال کاخ سفید روز سه شنبه با صدور بیانیه ای اعلام کرد که «جو بایدن» (رئیس جمهور آمریکا) با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین تلفنی گفتگو کرده است.

به گزارش این رسانه ها، در بیانیه کاخ سفید در این زمینه آمده است: بایدن به زلنسکی گفت که واشنگتن ۶۲۵ میلیون دلار کمک جدید از جمله برای موشک های هیمارس ارائه خواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا به رئیس جمهور اوکراین گفت که ایالات متحده هرگز الحاق سرزمین های اوکراین به روسیه را به رسمیت نمی شناسد.

در همین راستا، کاخ سفید روز جمعه ۱۸ سپتامبر اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا از کنگره خواسته است بیش از ۹ میلیارد دلار برای کمک بیشتر به اوکراین اختصاص دهد.

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت که این کمک ها در ۲ قسمت ۴.۵ میلیارد دلاری برای تقویت قابلیت ها و تجهیزات دفاعی و بخشی دیگر برای تقویت قدرت اقتصادی اوکراین پرداخت می شود.