پنتاگون از کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دلاری به اوکراین خبر داد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر، یک مقام ارشد وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) از بسته کمک نظامی جدید این کشور به اوکراین به ارزش ۴۰۰ میلیون دلار خبر داد.

بر اساس این گزارش، بسته جدید کمک های نظامی آمریکا شامل ۴ فروند موشک انداز هیمارس است و به این ترتیب تعداد کل سامانه های تحویل شده به اوکراین به ۱۲ سامانه می رسد.

وی افزود: این بسته شامل ۳ خودرو زرهی تاکتیکی و هزار خمپاره ۱۵۵ میلی متری با دقت و کارایی بالا است.

این مقام ارشد پنتاگون در عین حال صحت ادعای روسیه مبنی بر انهدام یکی از موشک انداز هیمارس را تکذیب کرد.

لازم به ذکر است چندی پیش وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که نیروی هوایی این کشور دو لانچر موشک انداز هیمارس ساخت آمریکا را در دونتسک در شرق اوکراین با موشک های دقیق منهدم کرد.

ماه گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، بسته کمک نظامی جدیدی به اوکراین، شامل پرتابگرهای موشکی سبک و قابل حمل هیمارس را اعلام کرد.

بایدن همچنین افزود که بودجه ویژه اوکراین که توسط اکثریت قاطع احزاب جمهوری خواه و دموکرات در کنگره آمریکا تصویب شده است، به ایالات متحده اجازه می دهد تا به ارسال تسلیحات نظامی بیشتر به اوکراین ادامه دهد.

لازم به ذکر است که روسیه در ۲۴ فوریه سال جاری (۵ مارس سال گذشته) عملیات نظامی ویژه خود را در اوکراین با هدف غیرنظامی و نازی زدایی این کشور آغاز کرد. این اقدام روسیه در حالی صورت گرفته که به گفته مقامات این کشور چاره دیگری در مقابل مسکو برای مقابله با سیاست های خصمانه غرب و ائتلاف نظامی ناتو وجود نداشت.

مقامات روسیه بارها اعلام کرده اند که در صورت ابراز تمایل اوکراین برای بازگشت به میز مذاکره، مسکو به این موضوع پاسخ مثبت خواهد داد و این عدم اراده اوکراین است که مذاکرات را به بن بست رسانده است.