پسرم فیلم و عکس های غیراخلاقی زیاد می بیند


توصیه های شخصی: پسر نوجوان من علاقه شدیدی به وب سایت های غیراخلاقی پیدا کرده است.

صفحات غیراخلاقی در صفحه پسرم زیاد شده است

پرسیدن:

چند وقت پیش به طور اتفاقی صفحه لایک پسرم را در میان پست های صفحه ای دیدم که عکس های نامناسبی از زنان با پوشش های بسیار زننده منتشر می کند. من شوکه شدم اما چیزی به او نگفتم. او ۱۵ سال دارد و برخی می گویند که او تلفنش را می گیرد تا بدتر نشود. نمیدونم چیکار کنم؟

پاسخ:

مخاطبان گرامی به طور کلی حضور نوجوانان در شبکه های اجتماعی بدون نظارت والدین آسیب های زیادی به همراه دارد و این موضوع کارشناسان کودکان و نوجوانان را در تمام کشورهای جهان نگران کرده است. در ادامه توصیه هایی برای شما دارم که امیدوارم هر چه زودتر در تصمیم گیری مناسب آموزشی به شما کمک کند.

فراموش کن گوشی را برداری

در متن خود گفتی نمی دانم گوشی او را بردارم یا نه و اطرافیان به تو توصیه کردند. به طور کلی والدین با فناوری های روز و فضای مجازی به سه صورت برخورد می کنند:

۱- سبک استبدادی که نوجوان را در قرنطینه شدید قرار می دهد تا به فضای مجازی دسترسی نداشته باشد و مثلا گوشی او را از او می گیرند که برای نوجوان امروزی توصیه نمی شود زیرا ممکن است از طریق دوستان باشد و … این قرنطینه را دور بزند.

۲- برخی از والدین سبکی مسامحه آمیز در پیش می گیرند و نوجوان را کاملاً آزاد و آزاد می کنند تا آزادانه و بدون نظارت و محدودیت در فضای مجازی غوطه ور شود. واضح است که بیشتر قربانیان فضای مجازی محصول همین سبک تربیتی هستند.

۳- سبک مقتدرانه میانه دو سبک قبلی است که در آن قرنطینه یا رهایی حاد وجود ندارد، بلکه والدین با شجاعت و با حفظ ارتباط مؤثر با نوجوان در حفظ و حراست از اصول خانواده، تعامل سازنده ای با نوجوان دارند. به این ترتیب والدین اصول خود را به وضوح و شفاف به فرزندان خود منتقل می کنند و اجرای اصول را به تلاش مشترک خانواده تبدیل می کنند.

استفاده از فضای مجازی در فضای عمومی خانه است

از والدین گرامی تقاضا دارم به نوجوانان قبل از ۱۸ سالگی فضای مجازی مستقل ندهید و در صورت تمایل در مورد نحوه و میزان استفاده و خطوط قرمز دقت کنید و موظف به نظارت اولیه خود باشید. همچنین بهتر است کودک قبل از ۱۸ سالگی کامپیوتر، تبلت و امکاناتی از این قبیل در فضای عمومی خانه داشته باشد تا احساس مالکیت نکند و آن را حریم خصوصی خود و سلول تلقی نکند. والدین در مدت زمان محدودی از تلفن استفاده کردند.

نظارت ها را بیشتر و اصولی کنید

اگر فرزندتان خط قرمز را می شکند و شما نگران هستید، این اتفاقات را آتشی بدانید که باید سریع خاموش کنید. بنابراین، لازم است نوجوان را به طور جدی توجیه کنید، نظارت خود را با توجه به اصول گفته شده گسترش دهید و اطمینان حاصل کنید که از یک مشاور کمک بگیرید.

نویسنده: عبدالحسین ترابیان کارشناس ارشد روانشناسی