پسرم دوست دارد فیلم های خشن ببیند


توصیه شخصی: پسر ۱۴ ساله من فقط فیلم های ترسناک و خشن تماشا می کند.

پسرم دوست دارد فیلم های خشن ببیند

نویسنده: سیدزهرا جلیلی هاشمی – روانشناس


پرسیدن:

من یک پسر ۱۴ ساله دارم که علاقه زیادی به دیدن فیلم های ترسناک و خشن دارد و فقط این نوع فیلم ها را تماشا می کند. می ترسم روی روحیه اش تاثیر بگذارد. باید چکار کنم؟

پاسخ:

والدین گرامی تماشای فیلم هایی با موضوعات یا رفتار خشن و ترسناک قطعا بر ذهن و روان نوجوانان یعنی سن فرزند شما تاثیر می گذارد. بنابراین نگرانی شما موجه است و باید در اسرع وقت نسبت به رفع این مشکل اقدام کنید. در ادامه به چند نکته در این زمینه پرداخته خواهد شد.

از میل به خشونت گرفته تا الگو بودن و…

پسر شما ۱۴ ساله و در سنین نوجوانی است. در مورد اثرات تماشای فیلم های خشن و ترسناک در سنین پسرتان، می توان آن را به شروع تغییرات فیزیولوژیکی و هورمونی، افزایش سطح تمایل جسمی و روحی به خشونت، الگوبرداری و تمایل به تقلید از چنین رفتاری نسبت داد. در زندگی روزمره و رفتار پرخاشگرانه در همسالان و خانواده نشان می دهد. ، ناتوانی در ایجاد مرز بین واقعیت و تخیل و در نتیجه تخیل چنین رویدادهایی در زندگی واقعی. بنابراین بهتر است به این مشکل توجه کنید و از آن غافل نشوید و برای جلوگیری و حتی کاهش اثرات آن رفتار زیر را در پیش بگیرید.

معایب این ویدیوها را با فرزندتان تماشا کنید

ابتدا با فرزندتان در مورد اثرات مضر تماشای چنین فیلم هایی بر ذهن و روان صحبت کنید و مشکل را برای او توضیح دهید. سعی کنید با هم مزایا و معایب تماشای چنین فیلم هایی را تحلیل کنید. بی توجهی برخی از والدین به محتوا و سبک این فیلم ها باعث شده فرزندانشان آسیب های روحی و روانی جبران ناپذیری را متحمل شوند.

رده بندی سنی فیلم را جدی بگیرید

سعی کنید هنگام تماشای فیلم های ترسناک و خشن در کنار فرزندتان باشید و پس از پایان فیلم از او انتقاد کنید. به کودک خود توضیح دهید که ماجراهای این فیلم ها فقط تخیلی و غیر واقعی است و فاصله زیادی بین فیلم ها و اتفاقات دنیای واقعی وجود دارد. در عین حال، با وجود اینکه تمامی فیلم های ترسناک و خشن از نظر روانشناسی توسط کارشناسان همه کشورهای جهان بررسی شده و محدوده سنی استفاده از آنها در نظر گرفته شده است، اما بسیار نادر است که کودکان به آن ها پایبند باشند. اینجاست که اهمیت کنترل والدین و اینکه آنها باید حداقل دغدغه ای در این زمینه داشته باشند بیشتر آشکار می شود.

فیلم های خوب را به او پیشنهاد دهید

سعی کنید زمان تماشای فیلم های با محتوای نامناسب را محدود کنید و همچنین فیلم های خوب با موضوعات آموزشی را به فرزندتان پیشنهاد دهید تا با هم تماشا کنند. همچنین فرزند نوجوان خود را به انجام فعالیت های گروهی مانند ورزش، کلاس های علمی و هنری و … تشویق کنید تا بتواند به تفریح ​​بپردازد. نکته آخر اینکه آنچه ممکن است والدین در این گونه فیلم ها به آن توجهی نداشته باشند، محتوا و تصاویر جنسی است که با فرهنگ خانواده سازگاری ندارد و می تواند باعث شود کودکان زودتر از سن مقرر با چنین مشکلاتی مواجه شوند. بنابراین باید بسیار آگاهانه در این مسیر قدم بردارید.