پرونده پناهندگان پیامدهای اقتصادی و امنیتی دارد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، یک مقام امنیتی لبنان تعداد پناهجویان سوری در این کشور را فاش کرد.

بر اساس این گزارش، سرتیپ عباس ابراهیم مدیرکل سازمان امنیت عمومی لبنان از حضور ۲ میلیون و ۸۰ هزار سوری در لبنان خبر داد و گفت: ۴۲ درصد از بازداشت شدگان در لبنان شهروندان سوری هستند.

این مقام امنیتی لبنان تاکید کرد: بازگشت شهروندان سوری به کشورشان مسئولیتی است که دولت لبنان باید به آن عمل کند. ما چیزی جز استقبال و جدیت سوریه در این زمینه ندیده ایم. این پرونده دارای تبعات اقتصادی، امنیتی و اجتماعی است و نیاز به حل و فصل دارد.

وی افزود: ۱۷ مرکز برای بازگشت داوطلبانه آوارگان در لبنان ایجاد شده است و تعداد پناهجویان سوری در این کشور ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر است که از این تعداد ۲ هزار و ۴۵۴ نفر برای بازگشت داوطلبانه ثبت نام کرده اند و از این تعداد ۱۷۰۰ مورد تایید شده است. مردم تحت تعقیب قضایی و امنیتی بودند و ۲۲۷ نفر باید اجباری می شدند.

وی گفت که تاکنون ۵۴۰ هزار سوری داوطلبانه به کشور بازگشته اند. ما به این طرح ادامه می دهیم و تسلیم فشار نمی شویم. ما پناهندگان سوری را مجبور به بازگشت به سوریه نخواهیم کرد. ما به سمت کاهش بار بر دوش ملت لبنان حرکت می کنیم.

عباس ابراهیم افزود: ۴۲ درصد از کل بازداشت شدگان در لبنان شهروندان سوری هستند.