پایان نشست گروه ۲۰ با ژست های تقابلی آمریکا و روسیه


به گزارش خبرنگار بین الملل خبرگزاری فارس، نشست وزرای خارجه کشورهای عضو گروه ۲۰ در بالی با ژست های تقابلی روسیه و کشورهای غربی به ویژه آمریکا به پایان رسید.

نیویورک پست گزارش می دهد که وزرای خارجه کشورهای گروه ۲۰ که به شهر بالی در اندونزی آمده اند، طبق رسوم هر ساله پس از پایان اجلاس با یکدیگر عکس یادگاری نگرفتند.

دلیل امتناع از این عکس آموزنده این بود که برخی از اعضای گروه ۲۰ اعلام کردند که نمی خواهند با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در قاب عکس قرار بگیرند. خبرگزاری کیودو ژاپن گزارش داد که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، دلیل اصلی تحریم مراسم عکاسی بوده است.

علاوه بر این، بلینکن و کشورهای غربی به دلیل حضور سرگئی لاوروف در آنجا تصمیم گرفتند در مراسم پذیرایی روز پنجشنبه شرکت نکنند. وزیر خارجه اندونزی گفت که تصمیم این وزیران را درک می کند و به آن احترام می گذارد.

سرگئی لاوروف در پاسخ به این سوال که چرا عکس یادگاری گرفته نشد، گفت: من از کسی دعوت نکردم که با من عکس بگیرد.

از سوی دیگر رسانه های بین المللی روز جمعه گزارش دادند که «سرگئی لاوروف» در حین سخنرانی وزیر خارجه آلمان به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرد.

نشست سران گروه ۲۰ اولین دیدار سرگئی لاوروف با مقامات کشورهای غربی از زمان آغاز جنگ اوکراین در فوریه بود. لاوروف از روس هراسی کشورهای غربی به شدت انتقاد کرد.

وزیر امور خارجه روسیه در یک سخنرانی کوتاه در بالی گفت: اگر غرب خواهان گفتگو نیست و می‌خواهد اوکراین روسیه را در میدان جنگ شکست دهد، احتمالاً چیزی برای گفتگو با غرب وجود نخواهد داشت.

دیپلمات کهنه کار روسی که در نشست نمایندگان عربستان سعودی و مکزیک شرکت کرده بود، از غرب به دلیل ارسال سلاح به اوکراین نیز انتقاد کرد. لاوروف در حالی جلسه را ترک کرد که آنالینا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان در حال سخنرانی بود.

لاوروف پس از خروج از جلسه درباره اظهارات روس هراسی کشورهای غربی گفت: متجاوز، مهاجم، اشغالگر، امروز از این حرف ها زیاد شنیدیم، برخی از سخنرانی های امروز برای نمایش بود.

از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ مارس ۱۴۰۰) پس از اینکه روسیه استقلال جمهوری های لوهانسک و دونتسک را از اوکراین به رسمیت شناخت، روسیه نیروهای خود را به این منطقه اعزام کرد و شروع “عملیات نظامی ویژه در اوکراین” را اعلام کرد.

روسیه هدف از این اقدام را نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح، حل مشکلات امنیتی و پاسخ به درخواست کمک‌های لوهانسک و دونتسک اعلام کرده و اعلام کرده است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

با این حال، دولت اوکراین استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را “تجاوز و حمله به تمامیت ارضی خود” خوانده است.

پس از آغاز درگیری روسیه با اوکراین، با محکومیت مسکو و تشدید فشار اقتصادی، کشورهای غربی حمایت کلی سیاسی، مالی و تسلیحاتی از کیف را در دستور کار قرار دادند.

با وجود حمایت غرب، روسیه توانسته است لوهانسک در شرق منطقه دونباس اوکراین را به صورت میدانی کنترل کند و در تلاش است تا بر تمام مناطق دونتسک تسلط یابد.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید