وضعیت نهایی مذاکرات برای احیای برجام در شهریور ۱۴۰۱


به گزارش تجارت نیوز، ابراهیم عزیزی در واکنش به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی علیه ایران گفت: این اظهارات خواسته اسرائیلی ها است و این حرف ها از گلوی ناپاک اسرائیل اما از دهان اروپایی ها می آید. سخنان اروپایی ها زاییده اذهان آسیب دیده و آشفته اسرائیل و جنبش صهیونیستی است.

ایسنا نوشت، وی افزود: اروپایی ها سیاست مستقلی ندارند و در مواضع سیاسی بین المللی منزوی هستند. آمریکا دیکته می کند که اروپا چه می گوید و اروپا آن را می گوید. اروپایی ها به خواسته های آمریکا می پیوندند و سپس پای میز مذاکره می آیند. متأسفانه امروز شاهد عدم خودکنترلی اروپایی ها در مسائل بین المللی به ویژه بحث مذاکره هستیم.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از سوی دیگر آمریکایی ها بدون رضایت صهیونیست ها اقدامی نمی کنند و اروپایی ها نیز بدون موافقت آمریکا اقدام مستقلی انجام نمی دهند. ایالت ها. این اروپا است که در نهایت اختیار خود را برای بیان دیدگاه های خود ندارد.

تعلیق مذاکرات برجام تا کی ادامه دارد؟

کوروش احمدی در ارزیابی وضعیت کنونی روند احیا توافق وی در پاسخ به این سوال که با توجه به بیانیه روز یکشنبه سه کشور اروپایی و اظهارات وزیر خارجه آمریکا، افق مذاکرات در ماه های آینده چگونه خواهد بود، گفت: می توان گفت که مذاکرات به حالت تعلیق درآمده اند.

پاسخ منفی آمریکا به پاسخ ایران و عدم تحرک در مذاکرات چاره ای جز صحبت از تعلیق فعلا باقی نگذاشته است.

به گزارش ایلنا، روندهایی مانند انتخابات کنگره در آمریکا نیز در تحقق این تعلیق نقش دارد. زیرا در طول مبارزات انتخاباتی، دموکرات‌ها که شرایطشان رو به بهبود است، نمی‌خواهند هیچ شانسی را بپذیرند و حتی اگر ایران شروط آمریکا را بپذیرد، ممکن است به دلیل یک عدد جدید در انتخابات، توافق را نهایی نکنند. رقابت انتخاباتی و با توجه به فضای منفی در افکار عمومی در آمریکا، طرف مقابل می تواند از آن علیه دموکرات ها استفاده کند.

ضرر ۱۱۰۰ دلاری ایران به دلیل امضای برجام!

در حوزه های اقتصادی، اگر نخواهید یا نتوانید به واقعیت ها و روش های علمی موجود توجه کنید، دائماً در مسیر ایجاد مشکل برای مردم هستید.

به گزارش اعتماد، بر اساس آمار بانک مرکزی در هر ثانیه ۳۴ میلیون تومان نقدینگی در اقتصاد ایران ایجاد می شود.

روش محاسبه به این صورت است که مقدار نقدینگی در یک سال تقسیم بر ۱۲، تقسیم بر ۲۴، تقسیم بر ۶۰ و دوباره تقسیم بر ۶۰ است که مقدار نقدینگی در ثانیه را تشکیل می دهد.

در واقع معادل ۱۱۰۰ دلار در ثانیه است، مزیت صادراتی که ایران باید از نفت داشته باشد، اما با تحریم ها از آن محروم شده است.

این بدان معناست که ایران در هر ثانیه حداقل ۱۱۰۰ دلار به دلیل تاخیر در امضای برجام ضرر می کند. توجه داشته باشید که این رقم فقط مربوط به نقدینگی است و زیان های ایران در سایر حوزه ها نیز وجود دارد.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نمی شود

در حالی که ایالات متحده و ایران در هفته‌های اخیر درباره واکنش‌های یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای که به گفته جوزپ بورل، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده وین، گفت‌وگو کرده‌اند. مذاکرات، آخرین پیش نویس متن و آخرین پیشنهاد برای دستیابی به توافق بر سر احیای توافق هسته ای است. اما دیگر خبری از آن تب از گذشته و امید به بازگشت نیست توافق نیست؛ مذاکرات دوباره با رکود، رکود و بن بست مواجه شده است.

به گزارش شرق، همزمان برخی منابع می گویند که دولت بایدن به تل آویو اطمینان داده است که تا زمان برگزاری کنست و انتخابات میان دوره ای کنگره به توافقی دست نخواهد یافت.

در این میان، تحولات روزهای اخیر نیز حاکی از آن است که اروپایی ها نیز مانند آمریکا در آستانه نشست فصلی هیئت مدیره آژانس، شمشیرهای خود را بسته اند. بنابراین، نه تنها احتمال فرسایش مذاکرات در وین و تاخیر در احیای آن وجود دارد توافق بحث شده است؛ اما حتی احتمال شکست مذاکرات نیز وجود دارد.

بیانیه

بیانیه روز شنبه ترویکای اروپایی عملاً منجر به شکنندگی فضای برجام و سرزنش طرفین شد. فرانسه، آلمان و انگلیس در بیانیه‌ای از درخواست ایران در مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای برای پایان دادن به تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره ذرات اورانیوم یافت شده در سه سایت هسته‌ای ابراز ناراحتی کردند و مدعی شدند که این درخواست مذاکرات را به خطر می‌اندازد.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه اعلام کرد: آخرین خواسته تهران، نیات و تعهدات ایران برای دستیابی به یک نتیجه موفق را با تردید جدی مواجه می کند. توافق ایجاد می کند. موضع ایران در تضاد با تعهدات الزام آور قانونی ایران است و چشم انداز احیای برجام را به خطر می اندازد. این سه کشور در بیانیه خود اعلام کردند: درخواست های اخیر نشان می دهد که ایران عزم و تعهد جدی برای دستیابی به موفقیت (احیای مذاکرات برجام) ندارد.

از سوی دیگر، ناصر کنعانی شامگاه شنبه در واکنش به اظهارات اخیر ترویکای اروپایی گفت: جای تعجب و تاسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک و تبادل پیام بین طرف های مذاکره و هماهنگ کننده مذاکرات قرار است با پایان دادن به مذاکرات، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و دور، از رویکرد مثمر ثمر در مذاکرات، چنین بیانیه ای صادر می کنند.

سخنگوی این نهاد دیپلماسی افزود: باعث تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده گامی در جهت شکست مذاکرات رژیم صهیونیستی برداشته اند و واضح است که در صورت ادامه چنین رویکردی، آنها نیز باید مسئولیت نتایج را بپذیرد.” ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماه‌های اخیر و همچنین اقدام نادرست و سیاسی این کشورها در پذیرش قطعنامه در هیات مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تصریح کرد: به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود راه‌حلی برای این موضوع بیابند. پایان دادن به روند دیپلماتیک به جای ورود به مرحله تخریب.” تا در معدود اختلافات باقیمانده شرکت فعال تری داشته باشد».

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بر ضرورت پرهیز از سیاست و ایراد اتهامات بی اساس به کشورمان تاکید کرد و گفت: حیف است که کشورهای اروپایی به طور کامل از رژیمی که صدها کلاهک هسته ای دارد و به هیچ یک از سازوکارهای بین المللی منع اشاعه پایبند نیست و از سوی دیگر علیه برنامه هسته ای کاملاً صلح آمیز جمهوری اسلامی حمایت می کنند. ایران که تحت گسترده‌ترین بازرسی‌ها قرار می‌گیرد، به توسعه فضایی می‌پردازند.

مقام اسرائیلی: برجام قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا احیا نمی شود

یک مقام ارشد اسرائیلی به خبرنگاران گفت که اسرائیل به این نتیجه رسیده است که ایران و قدرت های جهانی تا قبل از انتخابات میان دوره ای آمریکا در نوامبر سال جاری به توافق هسته ای (برجام) بازنخواهند گشت.