وضعیت بد بابلرود ناشی از آلاینده ها و فاضلاب است/ پروژه خدمات شهری – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهان


خبرگزاری مهر، گروه استانی: در حالی که اهالی بابلسری به دلیل ورود فاضلاب و فاضلاب خانگی و صنعتی به رودخانه جاده بابل آنها گلایه دارند که طبق مصوبه شورای شهر ۱۰۰ میلیارد ریال برای این مجموعه هزینه شده است بیاورید و انتقال آب های سطحی از بابلسر و این پروژه به دلیل ساخت و سازهای غیرمجاز مسدود شد.

با این حال کل ۱۰۰ میلیارد تومان بله حتما و انحراف آب های سطحی بابلسر صادر شد اما این پروژه مگا میلیاردی به دلیل ساخت و سازهای کناری مسدود شده و نتیجه آن نامشخص است و آلاینده ها به رودخانه و دریا فرستاده می شود.

علیرغم اینکه پروژه فاضلاب شهری جهت هدایت و جمع آوری بیاورید آب‌های سطحی و رگبار در برخی مناطق بابلسر اجرا شد، اما همچنان فاضلاب منازل و ادارات. آن را دوست دارم من آن را دریافت می کنم به بستر رودخانه و دریا می ریزد و پساب کارواش ها تمیز کردن فرش من آن را دریافت می کنم آلودگی را نیز افزایش داده است.

سرازیر شدن فاضلاب شهری به رودخانه ها و دریای بابلسر یکی از دغدغه های مردم بابلسر و مسئولان است. آبفا شهرداری در این مورد مسئولیتی ندارد.

فاضلاب در رودخانه ها جاری می شود

رضا احمدی سرپرست ناحیه بابلسر در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: در رودخانه جاده بابل ۱۹ شعبه در شهر دارد و پنج شعبه در رودخانه شهزاد داریم. در حالی که که گذشته این بنا برای هدایت آب های سطحی ساخته شده است، اما متأسفانه تعداد زیادی از خانه ها در سال های اخیر فاضلاب خود را در اینجا منحرف کرده اند. گذشته وصل شده و فاضلاب به این صورت به رودخانه ها سرازیر می شود که به هیچ وجه مورد تایید سازمان محیط زیست نیست و تهدیدی جدی برای آبزیان و محیط زیست محسوب می شود و پیامدهایی برای سلامت و محیط زیست رودخانه ها دارد.

وضعیت بد بابلرود ناشی از آلاینده ها و فاضلاب است/ پیش بینی مسئولان

وی ادامه داد: محیط زیست با مذاکره با شهرداری بابلسر و مکاتبه با فرماندار بابلسر درخواست تشکیل جلسه ویژه در این خصوص را داده است تا با مسئولان و ارگان های ذیربط و با مساعدت دستگاه های ذیربط تصمیم مقتضی اتخاذ شود. نماینده مدعی العموم

محیط زیست برای جلوگیری از بلایا

مجتبی باقرزاده نماینده بابلسر و فریدونکنار وی نه در مجلس، ورود آلاینده ها و فاضلاب ها به رودخانه و دریا را جرم دانست و گفت: به عنوان یک پزشک می دانم که علت اصلی مشکلات سرطان همین موارد و مسئولان است. z مسئولان باید این موضوع را پیگیری کنند و مسئولان نظارتی به وظیفه خود عمل کنند.

وی افزود: محیط زیست نه تنها در قالب تذکر شفاهی باید وارد عمل شود و به هر نحو ممکن از این فاجعه جلوگیری کند.

وی در ادامه گفت: از مسئولین تقاضای پیگیری جدی دارم و به سهم خود پیگیری لازم را برای رفع این مشکل در اسرع وقت انجام خواهم داد.

کل پروژه ۱۰۰ میلیارد بیاورید آب های سطحی در خیابان پاسداران بابلسر

محمدامین طاهریان معاون شهردار بابل وی با بیان اینکه اجرای این پروژه هیچ منفعتی جز رفاه حال شهروندان برای شهرداری ندارد، افزود: agui خیابان پاسداران به عنوان بخشی از حد فاصل بابلسر و جاده بابلسر طراحی شده است فریدونکنار در هنگام بارندگی آب های سطحی خود را می پوشاند و جمع می کند.

وی افزود: در واقع این پروژه فرض بر این است که ورودی شهرها و مراکز خرید و معابر حریم بابلسر از خیابان پاسداران به فریدونکنار پوشش زیر تمام آب های سطحی به سمت رودخانه جاده بابل مجموعه و هدایت کرد

وضعیت بد بابلرود ناشی از آلاینده ها و فاضلاب است/ پیش بینی مسئولان

وی با بیان اینکه پروژه انشعاب آب های سطحی به دلیل ساخت و ساز مسدود شده بود، هزینه اجرای این پروژه را ۱۰۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: agui خیابان پاسداران بجز جمع بیاورید آب های سطحی در هنگام بارندگی که منجر به آبگرفتگی معابر و خیابان های سمت پاسداران در دهه های اخیر شده است قادر بودن به او هیچ برنامه و هدف دیگری ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر فردی به نمایندگی از شهرداری بابلسر فاضلاب منزل یا محل کار یا مراکز دولتی و غیردولتی خود را به این مراکز انتقال دهد. گذشته محیط زیست حق دارد به شهرداری شکایت کند و شهرداری مسئول است.

طاهریان همچنین در ادامه گفت: سالانه میلیاردها تومان برای اصلاح رودخانه و لایروبی بستر رودخانه هزینه می شود و شهرداری در سال جاری قراردادهای مختلفی را برای لایروبی منعقد کرده است.

طاهریان همچنین فاضلاب منازل و آپارتمان ها و ده ها طبقه ساخته شده و در حال ساخت و نحوه اجرای مجموعه را تخلیه کرده است. بیاورید وی مشکلات فاضلاب را ناشی از سهل انگاری متولیان امر می داند و می گوید: ساختمان ها باید از سیستم فاضلاب سنتی برای منازل و آپارتمان ها استفاده کنند. برای بدست آوردن و در غیر این صورت محیط باید پایدار باشد.

آلودگی آب رودخانه به دلیل ورود فاضلاب و فاضلاب موجب گلایه و نارضایتی مردم و ورزشکاران شده است و یکی از کاپیتان های بابلسری در این خصوص گفت: ورود فاضلاب و آلاینده ها رنگ رودخانه را به دنبال دارد. آب و بوی بد و تعفن آن تغییر می کند و می بینیم که فاضلاب ساختمان ها، کارواش ها و قالیشیویچ من آن را دریافت می کنم به سمت رودخانه می رود.

تقاضا گری شهروندان بابلسری از مسئولان امر برای رفع مشکلات زیست محیطی و جلوگیری از ورود آلاینده ها و فاضلاب به رودخانه ها مثمر ثمر نبوده و هر دستگاهی خرابی دستگاه دیگری را مد نظر قرار داده و به نوعی آن را طرح ریزی می کند .