وسواس در انتخاب همسر پرسشگران خبر


بسیاری از مردان و زنان جوان فرد مناسب را پیدا کرده اند، اما همچنان وسواس دارند و به دنبال بهترین فرد هستند.

وسواس در انتخاب همسر

بسیاری از ما راضی به خوب بودن در هر موقعیتی نیستیم، در هر موضوعی به دنبال بهترین هستیم، در حالی که خودمان کمبودهای زیادی داریم.

وقتی در یک چیز خوب بودن برای ما کافی نیست و به جای توجه به معیارهای خاصی به دنبال بهترین ها می گردیم، کمال گرایی کاذبی را دنبال می کنیم که به انتخاب های ما در زندگی به خصوص ازدواج لطمه می زند. بسیاری از دختر و پسرها با توجه کامل به معیارهای شخصی و خانوادگی گزینه مناسب ازدواج را یافته اند اما به دنبال چیزی هستند که نمی دانند فراتر از معیارهایی است که در فرد وجود دارد! مثل «بهترین بودن» و به همین دلیل می گویند: «از آنجایی که مطمئن نیستم فرد نامبرده بهترین فرد برای ازدواج است یا نه، باید بیشتر فکر کنم. این طرز تفکر کمال گرایی و ازدواج را به هم پیوند می دهد و ازدواج را بدون دلیل موجه به تعویق می اندازد. چنین افرادی در ازدواج آنقدر کمال گرا می شوند که با گذشت زمان به هنجارهای کمال گرایی عادت می کنند و چون قبلاً گزینه های خوب را نادیده گرفته اند، قطعاً می خواهند منتظر بمانند تا بهترین گزینه را پیدا کنند.

نقطه ضعف این نوع کمال گرایی کاذب این است که پس از رد چندین گزینه بسیار خوب، در مواجهه با فشار خانواده و اطرافیان، بسیار عجولانه عمل می کنند و این بار بدون داشتن ویژگی های لازم، آن را انتخاب می کنند. گرچه هر دو شر این کمال گرایی اشتباه است، اما این گونه افراد بیشتر در شر اول دخالت می کنند و چنان چرخه بدی را شروع می کنند که به دور باطل ختم می شود. کسانی که به دلیل کمال گرایی ازدواج خود را به تعویق می اندازند، حتی اگر در آینده پا بر روی کمال گرایی خود بگذارند و فردی را برای ازدواج بپذیرند، چون کمال گرایی در وجودشان گنجانده شده است، نمی توانند طعم خوشبختی را بچشند و حتی می توانند زندگی تباهی دیگری را داشته باشند. دردسر درست می کنند.

نویسنده: سیدسورنا ساداتی

وسواس در انتخاب همسر