وزیر بهداشت: کمبود واکسن آنفولانزا در کشور نداریم


به گزارش فراکسیون خبرگزاری فارس، بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پس از حضور در جلسه امروز (دوشنبه ۹ آبان ماه) کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد: کمبود واکسن آنفولانزا در کشور وجود ندارد. کشور چون آنفولانزا را پیش بینی کرده بودیم به اندازه کافی واکسن وارداتی و تولیدی تهیه کرده ایم و در داروخانه ها موجود است و مردم می توانند مراجعه کنند و آن را خریداری کنند.

همه نیازی به دریافت واکسن آنفولانزا ندارند

وی افزود: البته تزریق واکسن آنفولانزا برای همه ضروری نیست، اما لازم است گروه های پرخطر و افرادی که دچار مشکل سیستم ایمنی هستند و یا تحت دیالیز هستند باید واکسینه شوند.

عین اللهی با بیان اینکه واکسیناسیون آنفولانزا برای دانش آموزان به دلیل سیستم ایمنی بالا توصیه نمی شود، ادامه داد: در دوران کرونا، دانش آموزان آخرین گروهی بودند که واکسینه شدند، البته بهتر است دانش آموزان مبتلا به بیماری های زمینه ای واکسینه شوند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مشکل کمبود آنتی بیوتیک و دارو در کشور گفت: به طور معمول بیماری آنفولانزا از اواسط آبان شروع می شود، اما امسال زودتر شروع شد، البته ما هم باید با آن مقابله می کردیم. مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها در حالی است که درمان آنفولانزا تنها با مصرف آنتی بیوتیک انجام نمی شود، بلکه با استراحت و نوشیدن مایعات گرم بیماری درمان می شود؛ مصرف آنتی بیوتیک در کشور افزایش یافت و با کمبود مواجه شدیم، برای رفع مشکل اقدام کرده ایم. اقدامات برای افزایش تولید داخلی و کار کارکنان در سه شیفت.

وی یادآور شد: ۵۰ تن نیز از هند وارد کرده ایم و در صورت کمبود واردات را افزایش می دهیم.

هدف دولت تعطیلی مدارس نیست

عین اللهی در خصوص احتمال تعطیلی مدارس به دلیل شیوع آنفلوآنزا افزود: قصد دولت تعطیلی مدارس نیست زیرا در کرونا صدمات و آسیب های زیادی به نظام آموزشی کشور وارد شده است که طبیعتاً به کاهش آموزش اگر شرایط سخت شد بهتر است مدارس تعطیل شوند اقدام در حال انجام است و در حال حاضر تصمیمی برای تعطیلی مدارس نداریم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به سوالی مبنی بر حفظ نخبگان و جلوگیری از مهاجرت پزشکان گفت: تلاش کرده ایم شرایط خوبی را در علوم پزشکی برای نخبگان ایجاد کنیم و سقف کارایی آنها را کاهش دهیم. با برداشتن سقف کارآمدی پزشکان در مناطق محروم، امکانات مورد نیاز نخبگان مانند علم و فناوری و شهرهای دانش بنیان را نیز راه اندازی کردیم و قطعاً اقداماتی است که برای کمک به نخبگان در کشور انجام شده است. حفظ و ماندگاری؛ ۴۰۰۰ نفر را در رشته های تخصصی استخدام کرده ایم تا در آینده نزدیک بتوانند در مناطق کشور به ویژه مناطق محروم فعالیت کنند.

وی در خصوص برخی آمارها مبنی بر کمبود ۱۰۰ هزار پزشک در کشور، تصریح کرد: ظرفیت پذیرش کادر پرستاری در دانشگاه ها بسیار بالاست و تمامی ۶۶ دانشگاه علوم پزشکی کشور پرستار تربیت می کنند که البته ممکن است تعدادی از آنها جذب نشوند. به بیمارستان‌ها می‌روند یا ممکن است خودشان علاقه‌ای نداشته باشند در این زمینه فعالیتی ندارند. ما به پرستاری در منزل نیز توجه داشتیم و تمام تلاش خود را برای آموزش کادر پرستاری و رفع نیازهای مردم انجام خواهیم داد.

عین اللهی یادآور شد: مهم ترین نکته در پرستاری، پرستاری تخصصی است تا بتوانند با آی سی و دستگاه قلب کار کنند و در عملیات های پیچیده کمک کنند. ما در مسیر افزایش تعداد پرستاران هستیم و امیدواریم بتوانیم کمبودها را برطرف کنیم.

انتهای پیام/
این مقاله را برای صفحه اول پیشنهاد دهید