هیچ نشانی از اقدام نظامی چین علیه تایوان وجود ندارد – خبرگزاری مهر ایران و جهان نیوزبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از: تی آر تیعلیرغم هشدارهای پکن به واشنگتن مبنی بر «بازی با آتش» به دلیل گزارش های تایید نشده از سفر برنامه ریزی شده نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، کاخ سفید گفت هنوز هیچ نشانه ای از افزایش فعالیت نظامی چین وجود ندارد.

“برای زندگی کربیسخنگوی امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی درباره سفر احتمالی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان به این جزیره گفت: آمریکا هیچ مدرکی دال بر احتمال فعالیت نظامی چین در برابر تایوان ندیده است.

کربی او روز جمعه به خبرنگاران گفت: “ما هیچ نشانه فیزیکی و ملموسی در مورد تایوان از چین ندیده ایم.”

چین در روزهای اخیر نسبت به سفر احتمالی پلوسی به تایوان به نشانه حمایت از تایوان هشدار داده بود.

تنش بر سر جزیره تایوان، موضوع داغ تماس تلفنی جو بایدنرئیس جمهور ایالات متحده و همتای چینی او خاکسترشی جین پینگ روز پنجشنبه، که در آن رئیس جمهور چین به همتای آمریکایی خود هشدار داد که بر سر تایوان با آتش بازی نکند.

اگر پلوسی علیرغم هشدارهای چین به تایوان سفر کند، دومین مقام آمریکایی خواهد بود که این کار را انجام می دهد. سمندر gingrich جمهوریخواه در سال ۱۹۹۷ به تایوان سفر می کند.

انتظار می رود سایر اعضای کنگره نیز پلوسی را در سفر به تایوان که ممکن است هفته آینده انجام شود، همراهی کنند. اما دفتر پلوسی تاریخی در این زمینه اعلام نکرده است.

پکن تایوان را یک “استان جدا شده” می داند که توسط سیاست چین واحد تعریف شده است.

روابط واشنگتن و تایپه از زمان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، به طور قابل توجهی افزایش یافته است، به طوری که قانونگذاران سابق و فعلی آمریکا چندین بار از این جزیره ۲۵ میلیون نفری بازدید کردند.

ایالات متحده به طور رسمی چین را در سال ۱۹۷۹ به رسمیت شناخت، روابط دیپلماتیک خود را از تایپه به پکن تغییر داد و تایوان را به عنوان بخشی از سرزمین اصلی تحت سیاست چین واحد واشنگتن پذیرفت.