هوشی که منجر به موفقیت می شود


آشنایی با هوش فضایی یکی از ۹ نوع هوش است که بر خلاقیت، تمرکز، عملکرد مغز و… تاثیر می گذارد.

هوشی که منجر به موفقیت می شود

هاوارد گاردنر در سال ۱۹۸۳ ۹ نوع هوش را این گونه تعریف کرد: هوش ریاضی-لوگو، هوش زبانی-کلامی، هوش فیزیکی- جنبشی، هوش موسیقیایی، هوش طبیعت گرایانه، هوش بین فردی، هوش درون فردی، هوش فضایی-بصری و هوش هستی شناختی. “

یکی از ۹ نوع هوش که کمتر مورد توجه قرار گرفته است و می تواند سرعت موفقیت افراد را به طرز چشمگیری افزایش دهد، هوش فضایی است.

این مقاله شما را با این نوع هوش، اهمیت و اصول تقویت و … آشنا می کند.

هوش فضایی به چه معناست؟

هوش فضایی به معنای توانایی درک اشکال و تصاویر سه بعدی است. اغلب، این ویژگی متعلق به نیمکره راست (لوب) مغز است و شامل بینایی است. تشخیص تصویر، درک رابطه بین فرم و زمینه و همچنین سازماندهی و مدل سازی ساختار یک ایده به عنوان بصری از قابلیت های هوش فضایی است. هوش فضایی اغلب به عنوان “تفکر بصری” شناخته می شود.

مزایای بهبود هوش فضایی

افزایش هوش فضایی به توسعه بسیاری از عملکردهای مغز، از جمله بهبود تمرکز و حافظه، توانایی شناختی، تفکر هدف مدار و خلاقیت کمک می کند. افرادی که می توانند استراتژی ها و الگوهای حل مسئله را به خوبی درک و تجسم کنند، همیشه موفق تر از افرادی هستند که باید هر راه ممکن را برای حل یک مشکل در عمل امتحان کنند تا در نهایت آن را مدیریت کنند.

دخترها هوش فضایی بهتری دارند یا پسرها؟

در حالی که بسیاری از مطالعات نشان می دهد که مردان در کار فضایی بهتر از زنان عمل می کنند، اما این بدان معنا نیست که پسران همیشه هوش فضایی بهتری نسبت به دختران دارند. توجه به یک سری اصول نیز در تقویت هوش فضایی تاثیر بسزایی دارد.

افزایش هوش فضایی از دوران کودکی

دانشمندان علوم اعصاب کشف کرده‌اند که بخش‌های خاصی از مغز که مسئول تفکر در مورد مکان و روابط فضایی هستند در سنین بسیار پایین، در دوران کودکی ایجاد می‌شوند. در واقع مهارت های فضایی پیش دبستانی ها می تواند عملکرد آینده آنها را در دبیرستان و ریاضی در دبیرستان را پیش بینی کند. والدین به عنوان اولین معلمان فرزندان خود می توانند به کودکان خردسال و حتی کودکان نوپا اصول تفکر فضایی را آموزش دهند. ما نباید فکر کنیم که هنوز برای کودک نوپا ما زود است که با روابط فضایی آشنا شود. نشان داده شده است که نوزادان ۴ ماهه دارای مهارت های مربوط به چرخش ذهنی هستند. ظرفیت فضا مقیاس پذیر و پایدار است. کسانی که این مهارت ها را در اوایل کودکی به دست می آورند، فرصت های بیشتری برای استفاده از آنها برای کسب و سازماندهی اطلاعات دیگر در طول زندگی خود خواهند داشت.

کدام مشاغل به هوش فضایی بالایی نیاز دارند؟

سمت ها: معمار، نقاش، مجسمه ساز، طراح، طراح گرافیک، فیلمساز، شعبده باز، دریانورد، فیزیکدان نظری، استراتژیست جنگ، مهندس مکانیک، طراح داخلی، عکاس، طراح مد، ملوان و خلبان حرفه های مناسبی برای افراد باهوش هستند. جو قدرتمند

چگونه می توان هوش فضایی را در کودکان بهبود بخشید؟

۱. از زبان فضایی در تعاملات روزمره استفاده کنید. کودکانی که می توانند از اصطلاحات و عبارات مکانی و مکانی بیشتری استفاده کنند در تکالیف درک فضایی بهتر عمل می کنند. می توانید به آنها کمک کنید تا بین مکان ها و اشیاء اطراف خود ارتباط برقرار کنند، مانند “آیا آب نبات داخل لیوان است یا بیرون؟”، “به نظر شما اسباب بازی زیر مبل است یا پشت آن؟” “من لیلی را آن طرف خیابان می بینم” و ….

حرکات را آموزش دهید و کودکان را تشویق کنید تا از آنها برای توضیح روابط فضایی استفاده کنند.

به کودک خود بیاموزید که چگونه با استفاده از تخیل خود تجسم کند.

۴- بازی های تطبیقی ​​مانند بازی های لگو، مکعب روبیک و تصاویر پازل چند قسمتی و سایر پازل های خلاقانه و شطرنج ایجاد کنید.
۵- از کودک بخواهید داستان را به صورت بداهه تعریف کند.

۶- اوریگامی و کاغذ تا کردن را با کودک خود تمرین کنید.

تقویت هوش فضایی در بزرگسالی

شاید از خود بپرسید که آیا می توانم در بزرگسالی هوش خود را افزایش دهم؟ آره! بازی ها و فعالیت های مختلفی برای بهبود هوش بصری فضایی در بزرگسالی وجود دارد. برای شروع، این یک راه عالی برای قرار گرفتن در معرض و شروع است. به طور کلی، هر چیزی که از حافظه بیشتری استفاده کند در بهبود هوش فضایی موثر خواهد بود.

نویسنده: زهرا متقیشکیب | کارشناسی ارشد روانشناسی

حافظه مغزی

هوشی که منجر به موفقیت می شود