همسایه ها دخترم را در شرایط سختی دیدند


توصیه شخصی: دخترم را در یک مهمانی غیر اخلاقی دیدی.

همسایه ها دخترم را در شرایط سختی دیدند

پرسیدن:

من یک دختر ۲۰ ساله دارم که در آستانه قبولی در کنکور است. ۲ سالی می شود که بعضی عصرها می گوید می خواهد با دوستانم درس بخوانم و تا دیر وقت به خانه نمی آید. چند روز پیش یکی از همسایه ها او را در یک مهمانی نامناسب و غیراخلاقی دید! اگر شوهرم بفهمد آخرالزمان رخ خواهد داد. باید چکار کنم؟

پاسخ:

مادر عزیز احتمالا

این خبر شما را شوکه کرده و نگرانی های زیادی را برانگیخته است. آنچه مسلم است این است که چنین رفتاری از جانب دختر شما با ارزش های اخلاقی و فرهنگ خانواده شما فاصله دارد، بنابراین ترس و نگرانی زیادی را تجربه می کنید. در ادامه چند توصیه برای شما دارم.

داستان را برای فرزندتان بگویید

به نظر می‌رسد اولاً نگران آسیب‌هایی هستید که در این دوره‌ها رخ می‌دهد و ثانیاً نگران این هستید که پدر متوجه این مشکل و پیامدهای آن شود که البته هر دو کاملاً قابل درک هستند و باید بررسی شوند. برای مقابله با این مشکل، بهتر است ابتدا این مشکل را با کودک خود در میان بگذارید. مطرح کردن آن از طرف شما مزایایی دارد. اول، بار و فشار روانی را از روی دوش شما برمی دارد. دوم اینکه اگر با دخترتان شفاف باشید و به حرف های او گوش دهید، بهتر می توانید او را درک کنید و قضاوت های غیر ضروری و زودهنگام نکنید. ثالثاً آگاهی شما از این موضوع و عدم صداقت او باعث می شود که متوجه شود بهتر است به چهارچوب خانواده برگردد و رفتارهای پنهانی برای همیشه پنهان نمی ماند. همچنین در گفتگو با دخترتان نگرانی خود را از مضرات چنین دوره هایی بیان کنید.

از فرزندتان راه حل بخواهید

بعد از اینکه نگرانی خود را ابراز کردید و اینکه اعتماد ارزشمندترین چیز در خانواده است، از فرزندتان بخواهید راه حلی را برای آنچه اتفاق افتاده پیشنهاد دهد.

به عنوان مثال، ممکن است بپرسید: اگر فرزند شما مخفیانه چنین کاری را انجام می‌داد و می‌دانست که خانواده به شدت مخالف آن هستند، چگونه با فرزندتان تعامل می‌کنید؟

از اتهام زدن، تحقیر و توهین بپرهیزید

دوباره قوانین خانواده را به او یادآوری کنید و از او بخواهید که آنها را رعایت کند. از سرزنش، تحقیر و توهین به او بپرهیزید و از طریق قراردادی که بین شما و او منعقد شده است از او بخواهید قول دهد که تکرار آن موجب جبران، جریمه یا مجازات می شود. در صورت تکرار مشکل از مشاوره شخصی کمک بگیرید تا دلایل شرکت در چنین جلساتی به طور کامل بررسی شود و راه حلی برای آن پیدا شود.

نویسنده: زهرا حسینی مشاور و دانش پژوه دانشگاه علامه طباطبایی