هفته با بارش کم و تغییرات شدید دما


نقشه ها و تصاویر ماهواره ای تداوم سیطره نیمه گرمسیری ارتفاعات بر فلات ایران و آسمان بدون باران به استثنای برخی مناطق جنوب شرق و شمال شرق کشورمان را طی هفته آینده نشان می دهد.

هفته با بارش کم و تغییرات شدید دما

تنها در برخی نقاط سیستان و بلوچستان و خراسان و احتمالاً در ارتفاعات تهران و البرز در برخی از روزها از عصر تا اواخر صبح رگبار و رعد و برق پیش بینی می شود.

در این مدت در شمال غرب فقط امکان تشکیل ابرهای جوشان بر فراز کوه ها یا کوهپایه ها وجود دارد و در برخی روزها از رگبار و رعد و برق محدود به صورت محلی جلوگیری می شود.

تغییرات پی در پی دما و تغییرات دما در شمال غرب به صورت ملایم و در منطقه اردبیل به صورت شدید و شدید از دیگر پدیده های مهم در روزهای آینده خواهد بود. اردبیل در این دوره محل تقابل دو توده هوای کم فشار در جنوب و پرفشار شمالی (ناحیه قفقاز) است و به همین دلیل دما از روند نسبتاً معینی پیروی نمی کند و گاهی گرم موازی با باد جنوب غربی و خنک با شمال شرق است. باد و گاهی خنک. پیش بینی می شود عدم تعادل دمایی در اردبیل در روزهای آینده به حدی باشد که دمای هوا در دو خیابان موازی ممکن است برای مدتی یکسان نباشد به طوری که در یک خیابان هوای گرم ۳۲ درجه و در خیابان هوای سرد حدود ۱۲ درجه باشد!

این در حالی است که هوای منطقه اردبیل برای هفته آینده به استثنای چند ساعت که گرمای زیادی دارد اغلب خنک و گاهی سرد با حداقل دمای حدود ۱۰ تا ۵ درجه بالای صفر پیش بینی می شود.

وزش باد سرد از سمت شمال شرق می تواند در برخی روزها هوای ابری و مه آلود همراه با احتمال بارش خفیف در بخش هایی از دشت اردبیل از جمله شرق به ویژه در ساعات عصر و سحر به همراه داشته باشد.

مسعود اثر ایردموسی