هجوم بی سابقه سرما به نیمه شمالی!


در پی پیش‌بینی‌های انجام شده، با هجوم هوای قطبی از نخستین روزهای دهه دوم تیرماه، دمای هوای نیمه شمالی ایران به شدت و بی‌سابقه کاهش می‌یابد که میزان این کاهش در برخی نقاط شمال غربی از جمله به ۲۳ درجه خواهد رسید. اردبیل.

هوای بهاری و ابری

این کاهش دما در کنار وزش بادهای سرد شمالی، آسمان ابری و مه آلود و بارش باران و برفک، تصویری از هوای پاییزی شنبه تا چهارشنبه هفته آینده را ترسیم خواهد کرد.

علاوه بر غرب دریای خزر، شمال غرب و دامنه های زاگرس و البرز به اعماق نواحی مرکزی و شمال شرقی ایران نفوذ می کند و برای چند روزی ساکنان شهرهای گرمسیری از گرمای شدید رها می شوند.

نقشه‌های ۸۵۰ هکتوپاسکال و سطوح نزدیک به زمین و تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که شمال غرب ایران همچنان تحت تأثیرات خنک‌کننده طوفان در شرق دریای سیاه و توده‌های سنگین هوا در ارتفاعات قفقاز است. در طول روز در غرب دریای خزر و اکثر مناطق شمال غربی نسبتاً گرم است. ساکنان منطقه اردبیل نزدیک به دو هفته است که با نوسانات شدید دما دست و پنجه نرم می کنند و عصرها و صبح ها خنک و مستعد سرما است و در طول روز تابش نور خورشید دما را به حدود ۲۶ تا ۲۸ درجه می رساند اما نسیم شمالی. دمای هوا به حدی بالاست که بر بسیاری از شهرهای ایران حاکم است.

بر اساس نقشه های فعلی از شنبه تا دوشنبه اردیبهشت ماه آینده برای غرب دریای خزر بارش خفیف و برای منطقه اردبیل بارش خفیف پیش بینی می شود.

با توجه به هوای نسبتاً گرم که در برخی از شهرهای استان اردبیل در برخی از روزها به ۳۲ درجه بالای صفر می رسد، کاهش این دما می تواند با مشکلات احتمالی همراه باشد. پیش بینی های دقیق آشکار خواهد شد.

مسعود اثر ایردموسی