نمی خواهیم ویلکیج از درد بی درمان اصفهان رنج ببرد!


بحران اصفهان باید درس عبرت و چراغی برای مسئولان اردبیل باشد تا در آینده مردم مجبور به ترک خانه و کاشانه خود و مهاجرت به شهرهای دیگر نباشند.

تقویت پروژه

متأسفانه عملیات احداث مجتمع فولاد مبین اردبیل در زمینی به مساحت ۴۰۰ هکتار در حوزه ویلکیج آغاز شده است که ممکن است خطرات زیست محیطی و کم آبی منطقه را به ویژه در روستاهای شیخلو – آقبلگ رستم خان – آقاباگر تشدید کند. و … در دراز مدت کل شهر نمین. تولید سالانه یک میلیون تن آهن اسفنجی را محاسبه کنید.

میزان تولید فولاد مبارکه اصفهان حدود ۷ میلیون تن در سال است که هر تن فولاد به ۲۸ متر مکعب آب نیاز دارد و مصرف آب سالانه فولاد مبارکه اصفهان ۱۹۶ میلیون مترمکعب برآورد شده است.

تنها با انتقال فولاد مبارکه به سواحل جنوبی بسیاری از مشکلات کم‌آبی اصفهان حل می‌شود، اما اکنون تقریباً امکان جابه‌جایی وجود ندارد و جالب است که این پروژه در بندرعباس و… اجرا می‌شد!

متاسفانه به دلیل عدم مجوز برای این صنایع در اکثر استان ها، این صنایع در ویلکیج به صورت قارچ گونه رشد می کنند و در آینده به معضلی بزرگ برای جامعه تبدیل خواهند شد.

این صنایع با جذب تعدادی کارگر، مردم را در مقابل کارکنان خود قرار می دهند و تعطیلی آنها عواقب سنگینی در پی خواهد داشت. بنابراین امروز باید اقدامات لازم انجام شود.

ظاهرا آب مورد نیاز کارخانه فولاد مبین از طریق فاضلاب شهر اردبیل (واقع در روستای علی بلاغی و روستای کرکرق) تامین خواهد شد!

سوال اول این است که آیا تولید آب از تصفیه خانه فاضلاب شهر اردبیل می تواند برای تامین آب مورد نیاز کارخانه فولاد مبین اردبیل کافی باشد؟

دوم اینکه صنایع فولاد مبین باید موظف شوند از چاه های زیرزمینی استفاده نکنند و حداقل با سرمایه گذاری از پساب استفاده کنند که البته در آینده باید هزینه آن را بپردازند.

معمولا چنین پروژه هایی در سواحل دریای آزاد ایجاد می شود تا آب مصرفی از طریق آب شیرین کن تامین شود که البته نیاز به سرمایه گذاری اضافی برای آب شیرین کن ها دارد، حالا که ایرادی ندارد چرا از آب شیرین استفاده نکنیم؟!

توسعه این صنایع پرآب و آلوده در منطقه قابل تامل است و لذا ضروری است نمایندگان محترم شورای اسلامی شهر، اعضای محترم شوراهای شهر، فرماندار محترم و اذهان عمومی پاسخ لازم را داشته باشند. .

درست است که ما نیاز به توسعه داریم، اما توسعه پاک و پایدار با حفظ محیط زیست.

در عین حال تعدادی از دوستداران محیط زیست در حال تهیه نامه هایی برای آقای رئیس جمهور و نمایندگان محترم مجلس هستند که به زودی برای این عزیزان ارسال خواهد شد، در ادامه بیشتر چرا که آینده فرزندان ما در گرو حفظ محیط زیست است.

خشکسالی