نشست چهارجانبه «استولتنبرگ» سران ترکیه، سوئد و فنلاند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر، دیدار چهارجانبه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه با سائول نینیست، همتای فنلاندی خود، ماگدالنا اندرسون نخست وزیر سوئد و ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو روز سه شنبه در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو ناتو برگزار شد. برگزار شد.

این نشست چهار جانبه در مرکز همایش IFEMA، محل اجلاس سران ناتو در مادرید برگزار شد.

این نشست به میزبانی ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو برگزار شد و ۲ ساعت به طول انجامید.

همچنین مولود چاووشو.لو وزیر امور خارجه، خلوصی آکار وزیر دفاع، هاکان فیدان رئیس اطلاعات و فخرالدین آلتون مسئول ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه نیز در این مراسم حضور داشتند.

این دیدار پشت درهای بسته برگزار شد و تاکنون اطلاعاتی منتشر نشده است.

پیشتر ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه گفته بود که مذاکرات با فنلاند و سوئد که بر عضویت در ناتو متمرکز است، ادامه خواهد یافت.

«ابراهیم کالین» اعلام کرد که مذاکرات ادامه خواهد داشت و نشست بعدی سران ناتو در مادرید آخرین مهلت آنکارا برای نتیجه گیری در این زمینه نیست.

سخنگوی دولت ترکیه گفت: آنکارا به ویژه از سوئد انتظار دارد که در خصوص اقدامات پ.ک.ک در این کشور اقدام فوری انجام دهد. درخواست سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو اکنون به مسیر و سرعت حرکت این کشورها بستگی دارد.

فنلاند و سوئد پس از دهه‌ها بی‌طرفی به مدت ۱۸ ماه برای پیوستن به ناتو تحت پوشش امنیت و جنگ بین روسیه و اوکراین درخواست داده‌اند. با این حال، ترکیه به دلیل حمایت دیرینه هلسینکی و استکهلم از پ‌ک‌ک که آن را تهدیدی جدی برای امنیت ملی خود می‌داند، روند رسیدگی به درخواست‌های عضویت هر دو کشور را مسدود کرده است.