نشست وزرای خارجه آمریکا و چین در نیویورک – خبرگزاری مهر ایران و اخبار جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرده است که آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه قصد دارد در حاشیه مجمع عمومی آمریکا با وانگ یی وزیر امور خارجه چین دیدار و گفتگو کند.

وزارت امور خارجه آمریکا نامی از موضوعات گفت وگوی دو طرف نبرد اما این دیدار اولین دیدار مقامات ارشد دو کشور پس از تشدید تنش ها در تنگه تایوان است.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه اخیر خود با “سی بی اس” تاکید کرد که اگر چین به تایوان حمله کند، با نیروی نظامی از تایوان دفاع خواهد کرد.

دور جدید تنش ها در تایوان پس از آن آغاز شد که نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در ۱۱ اوت به رغم اعتراض ها و هشدارهای مقامات چینی وارد جزیره تایوان شد. به گفته مقامات چینی، سفر او ناقض سیاست “چین واحد” است. پلوسی اولین رئیس مجلس نمایندگان آمریکا است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر می کند.

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند، اما کشورهای غربی و آمریکا در ماه‌های اخیر فعالیت‌های خود را در تایوان گسترش داده‌اند و این امر با واکنش شدید چین مواجه شده است.