نحوه برخورد با امتحانات


دانستن رتبه کنکور دیگران چه فایده ای دارد؟ از خانواده ها و آشنایان مسابقه از دور و نزدیک درخواست هایی داریم.

نحوه برخورد با امتحانات
سال های آخر دبیرستان پر از درس، استرس و کابوس است، برای یک نوجوان ۱۷-۱۸ ساله کم تجربه و بدون مهارت زندگی، مدیریت این همه احساسات کار آسانی نیست. نگرانی در مورد آینده، ترس از شکست، استرس مدرسه. اینها را در کنار تجربیات استرس زا ناشی از خواسته های مرحله رشد نوجوانی رها کنید. مواجهه با بدن و تغییرات جدید و فراز و نشیب های مداوم آن، تلاش برای کسب هویت و استقلال که منشا چالش های بی پایان با خانواده است، پاسخگویی به نیازهای مورد تایید، دوست داشته شدن و تعلق داشتن به گروه در راه هایی که باعث آسیب نمی شود بخشی از اینها مشکلاتی است که نوجوان با آنها دست و پنجه نرم می کند و معمولاً حمایت نمی شود.

نوجوانان معمولا درک نمی شوند، چه در محیط آموزشی رسمی و چه در زمینه خانواده. بچه های سخت و ناسپاسی که رفتارشان جزء طبیعی رشد محسوب نمی شود، بلکه سرکشی است که باید با نصیحت و تنبیه و توبیخ سر راهشان قرار گیرد. پس از اعلام نتایج کنکور، این نوجوان که مدام با تنش های خوب و شدید محیط خود دست و پنجه نرم می کند، بیش از هر زمان دیگری تحت فشار است. همه نگاه ها به اوست.

دوستان، آشنایان، اقوام و همسایگان از جمله کسانی که تا به حال با یکدیگر ارتباطی نداشته اند، تلفن را برای اطلاع از نتیجه امتحان برمی دارند. اما قبل از اینکه تلفن را بردارید لطفا به این سوال پاسخ دهید: برای اطلاع از نتایج امتحان دیگران دقیقاً چه می کنید؟ اگر نگران آن شخص هستید و به آن اهمیت می دهید، رابطه محبت آمیز شما باید متقابل باشد. این بدان معنی است که او با شما تماس می گیرد تا ناراحتی یا خوشحالی خود را بیان کند و اگر این کار را نکرد، به این معنی است که نیازی به آن ندارد.

اگر فقط در مورد کنجکاوی است، باید بتوانید بر این احساس غلبه کنید، زیرا در این موضوع – و اصولاً در هر موضوع خصوصی دیگری – می توانید با ناراحت کردن، سرزنش یا تحقیر طرف مقابل، کنجکاوی خود را برطرف کنید. پرسیدن رتبه کنکور از دیگران کمکی به شما نمی کند، اما نپرسیدن به نوجوان کمک می کند این روز پر استرس را با رنج کمتری پشت سر بگذارد. اگر نوجوان دم کرده کودک یا یکی از اعضای خانواده نزدیک شما است، چند سطر اول متن را دوباره بخوانید تا به خود یادآوری کنید که او قبل از دم کردن، با همه سختی هایش «نوجوان» بوده است. مقایسه نتیجه امتحانش با دیگران، سرزنش یا حتی خوشحالی بیش از حد از رتبه خوبش، او را به عددی کاهش می دهد. آهنگی که بدون توجه به احساسات و دغدغه های او می تواند مایه سرخوردگی یا غرور باشد.

نویسنده: الهه قادر متعال