نبرد بیولوژیکی در نئور! | پرسشگران خبر


در محافل پیرامون بیوتروریسم و ​​عمدی یا سهوی بودن ظهور ماهیان کپور مهاجم در دریاچه نئور بحث های مختلفی وجود دارد که یکی از دلایل نابودی قزل آلای معروف نئور و نابودی اکوسیستم دریاچه در سال گذشته است.

نبرد بیولوژیکی در نئور!

معاون رئیس کل دادگستری استان اردبیل با حضور در منطقه حفاظت شده نئور به بررسی وضعیت و مشکلات موجود این جاذبه گردشگری نادر جهانی و ذخیره و سرمایه ملی پرداخت.

در این بازدید مدیرکل حفاظت محیط زیست استان معاون محترم قوه قضائیه استان و همچنین وضعیت حضور عشایر در منطقه و همچنین اقدامات انجام شده در راستای حفاظت از اراضی و اراضی را همراهی کرد. مراتع و پیشگیری از تخریب، تصرف، کاشت، شکار و چگونگی تعامل اداره منابع طبیعی و سایر دستگاه های مدیریتی با اداره حفاظت محیط زیست در حفاظت از این ذخیره گاه گردشگری طبیعی و تالاب طبیعی جهانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان با اشاره به اینکه دریاچه نئور یکی از مناطق چهارگانه حفاظت شده استان است، گزارشی از وضعیت موجود و تخریب اکوسیستم دریاچه در سال های اخیر و از بین رفتن ماهی قزل آلا ارائه کرد.

وی در تشریح علل احتمالی این امر به ظهور ماهیان مهاجم غیربومی در کاراس، آلودگی آب ناشی از فضولات حیوانی و رسوبات در باران به دلیل نبود پوشش گیاهی لازم اشاره کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان با اعلام اعتبار مالی سالانه لازم برای نگهداری، بهسازی و احیای دریاچه، از پرداخت نامتناسب اعتبار بسیار ناچیز در زمان نامناسب و دیرهنگام انتقاد کرد.

وی با اعلام اینکه استفاده از روش های اجباری برای از بین بردن ماهیان مهاجم موجود مغایر با اصول علمی حفاظت و حفاظت دریاچه است، از نقشه راه و برنامه ریزی ها و مطالعات انجام شده خبر داد و افزود: علاوه بر کمبود نیروی انسانی و … خلأ قانونی در الزامات دسترسی مردم و گردشگران به مناطق حفاظت شده، نبود تجهیزات مکانیزه و به روز، روند کنترل بیولوژیکی دریاچه نئور را با تاخیر مواجه کرده است و عموماً با امکانات سنتی انجام می شود.

آفاقی با تاکید بر اینکه نئور باید مرمت و حفظ شود، از تعیین تکلیف ادارات تخصصی ویژه در دادگستری سراسر استان برای رسیدگی به پرونده های حفاظت از محیط زیست خبر داد و ضمن اعلام آمادگی برای هر گونه حمایت از ماموریت های قانونی فعالان محیط زیست، با تلاش و همت سازمان محیط زیست اعلام کرد. قوه قضائیه برای پیگیری مشکلات دریاچه نئور از احیای آن خبر داد.

استان اردبیل با دارا بودن چهار منطقه حفاظت شده و دو اثر طبیعی فاقد ذخیره گاه طبیعی و پارک ملی است.

با توجه به پیامدهای اجتماعی و اقتصادی این تغییر اکوسیستم دریاچه نئور برای استان و حتی کشور، پیگیری احیای این دریاچه طبیعی جهانی حائز اهمیت است.