نامه سازمان به بایدن برای بیش از یک دهه: اجازه ندهید سیاست های داخلی آمریکا مانع توافق با ایران شود


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، بیش از دوازده سازمان ملی روز جمعه با ارسال نامه ای به جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، از وی خواستند «مدیریت سیاسی و شجاعت» نشان دهد و توافق هسته ای ایران را نجات دهد. سیاست داخلی آمریکا باید از احیای «توافق معقول منع اشاعه» جلوگیری کند.

در این نامه آمده است: «به عنوان سازمان‌هایی که متعهد به جلوگیری دیپلماتیک از ایران مجهز به سلاح‌های هسته‌ای هستند، عمیقاً نگران پیامدهای این توسعه برای عدم اشاعه هستیم». اکنون بیش از هر زمان دیگری، مدیریت و شجاعت سیاسی برای جلوگیری از مرگ کامل توافق و فرار از پیامدهای احتمالی آن – جنگ با ایران یا ایران مجهز به سلاح هسته ای – مورد نیاز است.

به گفته اندیشکده آمریکایی Responsible Statecraft، این گروه‌ها، از جمله J Street، Indivisible و Quincy Institute for Responsible Statecraft، افزودند که خود بایدن و بسیاری از مقامات ارشد دولت قبلاً گفته‌اند که خروج ترامپ از توافق یک فاجعه بوده است. در این نامه آمده است: «برخی از این مقامات همچنین خاطرنشان کرده‌اند که مخالفان توافق بر ترامپ فشار آورده‌اند تا قرص‌های سمی سیاسی داخلی مانند قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های به اصطلاح تروریستی ایجاد کند.» برای هر جانشینی دشوار است که دوباره وارد توافق شود.

آن‌ها افزودند: «بسیار شگفت‌انگیزتر است که دولت شما به این حرکت سیاسی اجازه داده است تا از تجدید حیاتی استراتژیک برجام جلوگیری کند»، سپس مدعی شدند: ایران بازیگر خطرناکی است، اما اگر ایران داشته باشد خطرناک‌تر است. سلاح اتمی.

این گروه ها تاکید کردند که “بایدن در نهایت مسئول شکست برجام خواهد بود، زیرا این تنها راه دیگری برای دو برابر کردن استراتژی فشار حداکثری ترامپ است” آنچه آنها آن را “زخمی که به راه آنها می رود”.

نانسی پریش، مدیر اجرایی کنش زنان برای جهت‌های جدید، یکی از امضاکنندگان گفت: «رئیس‌جمهور بایدن، ما از شما می‌خواهیم مذاکرات خود را مضاعف کنید و به توافق ایران پایان دهید قبل از اینکه خیلی دیر شود».

دیلان ویلیامز، معاون ارشد رژیم صهیونیستی گفت: اکثر رای دهندگان یهودی آمریکایی و اجماع سرویس های امنیتی اسرائیل از از سرگیری توافق با توجه به تشدید بحران هسته ای و ناامنی منطقه ای ناشی از رویکرد فاجعه بار ترامپ حمایت می کنند. سیاست و استراتژی لابی گری در خیابان جی. †

پیش از این، ۲۵ رهبر مذهبی در ایالات متحده با صدور بیانیه ای از جو بایدن، رئیس جمهور این کشور خواستند به توافق هسته ای بازگردد. بیانیه ای که توسط کمیته ملی دوستی حقوق (FCNL) آغاز شد، توسط ائتلافی از رهبران مذهبی و سران سازمان های مذهبی در ایالات متحده حمایت شد. در این بیانیه آمده است: «ما از دولت بایدن می‌خواهیم پای میز مذاکره بماند و شجاعت برداشتن گام‌های متهورانه به سوی صلح را داشته باشد».

در بخشی از این بیانیه همچنین با اشاره به ضرورت لغو تحریم‌ها علیه مردم ایران آمده است: لغو تحریم‌های اقتصادی بر اساس برجام، پایان درد و رنج انسانی ایرانیان بی‌گناه قربانی بحران اقتصادی و اپیدمی کاوید ۱۹. از داروهای حیاتی و تجهیزات محروم، کمک خواهد کرد.

مذاکرات برای لغو تحریم ها در وین چند ماه است که متوقف شده است. از زمان آغاز مذاکرات، دولت آمریکا به جای پیشنهاد ابتکار عملی برای پیشبرد مذاکرات، بارها سعی کرده است که طرف های مختلف را متهم به کندی و ممانعت از مذاکرات کند. کشورهای غربی، به ویژه آمریکا، در ماه‌های اخیر، پس از وقفه مذاکرات در وین، به رویه معمول متوسل شدن به عملیات روانی و رسانه‌ای برای سرزنش و فاصله گرفتن از ایران روی آورده‌اند.

انتهای پیام/
این را در صفحه اول پیشنهاد دهید