موسیقی چه احساسی در ما ایجاد می کند؟


چرا ما موسیقی را دوست داریم؟ چرا از هر فرصتی برای ارسال قطعات موسیقی مورد علاقه خود برای دوستانمان استفاده می کنیم؟

موسیقی چه احساسی در ما ایجاد می کند؟

موسیقی چگونه بر ما تأثیر می گذارد؟ در این بخش به این سوالات پاسخ می دهیم.

انجمنی آموخته شده

یکی از راه هایی که موسیقی برای احساسات ما جذابیت دارد از طریق ارتباط آموخته شده است. این بدان معنی است که ما انواع خاصی از موسیقی را غمگین می شنویم زیرا آنها را از طریق تجربه با رویدادهای غم انگیز مرتبط می کنیم. به عبارت دیگر، لزوماً در مورد احساسی نیست که موسیقی ایجاد می کند، بلکه چیزی است که آن را به ما یادآوری می کند. به همین دلیل است که یک قطعه موسیقی خاص می تواند برای برخی افراد شادی و برای برخی اشک بیاورد. داستان بستگی به افکاری دارد که در حافظه ما برانگیخته می شود.

اثرات بر روی سیستم عصبی

پاسخ بیولوژیکی به موسیقی لذت بخش می تواند منجر به آزاد شدن انتقال دهنده های عصبی مرتبط با پاداش مانند دوپامین شود. مناطقی از مغز که با موسیقی فعال می شوند همان مناطقی هستند که هنگام لذت بردن از غذا روشن می شوند. موسیقی همچنین بخش هایی از مغز را فعال می کند که درگیر احساسات مرتبط با دلبستگی مانند عشق، شفقت و همدلی هستند. این توضیح می دهد که چگونه موسیقی می تواند پیوندهای اجتماعی را تقویت کند. ما از طریق موسیقی با دیگران ارتباط برقرار می کنیم. با هم یک قطعه موسیقی گوش می دهیم، همراه خواننده می خوانیم و با هم می خوانیم.

کاتارسیس

کاتارسیس یا «روان درمانی» به زبان ساده به معنای کنترل و رهاسازی احساسات فروخورده از طریق هنر است. موسیقی مانند سایر رشته های هنری از جمله فیلم به هدایت و بروز احساسات منفی مانند خشم و غم کمک می کند. وقتی یک فیلم غمگین تماشا می کنیم یا به یک قطعه موسیقی غمگین گوش می دهیم، احساسات منفی درونی خود را تجربه می کنیم بدون اینکه تهدید و خطر واقعی در فیلم یا موسیقی آسیب ببینیم. بلکه وقتی جدایی یا شکست را در یک قطعه موسیقی یا فیلم تجربه می کنیم، بدون نیاز به تجربه جدایی و شکست، احساس غم و اندوه می کنیم. به این وضعیت کاتارسیس می گویند.

جادوی ضرب و شتم

موسیقی به ما حس حرکت می دهد و ما ضرب آهنگ را همراهی می کنیم. حرکت در موسیقی باعث تقویت و تشدید عواطف می شود و مایه لذت است. تصادفی نیست که موسیقی شاد شما را خوشحال می کند. همراهی با الگوی ریتمیک موسیقی بر ریتم درونی (ضربان قلب) ما تأثیر می گذارد، ضربان قلب ما کم یا زیاد می شود تا با موسیقی یکی شویم و در آن شناور شویم، به همین دلیل است که بسیاری از افراد از موسیقی برای ورزش هایی مانند دویدن استفاده می کنند.

یادداشت مهم

به طور کلی موسیقی ابزاری برای بیان احساسات در اختیار ما قرار می دهد. ما می توانیم خود را در آینه موسیقی ببینیم، اما نباید آن را نوعی قرص جادویی بدانیم و انتظار داشته باشیم که احساسات منفی ما را التیام بخشد. تاثیر گوش دادن به موسیقی برای دوری از احساسات منفی موقتی است و این به ما بستگی دارد که برای تغییر شرایط و حل مشکلاتمان کاری انجام دهیم.

منبع: psychologytoday.com

ویولن کنسرت