من از بودن در کنار دیگران خجالت می کشم


توصیه های شخصی: من به عنوان یک جوان ۱۸ ساله خجالت می کشم به دیگران سلام کنم!

نوجوان چاق

پرسیدن:

من ۱۸ ساله هستم و اطرافیانم فکر می کنند من بی ادب هستم و می خواهم بی ادب باشم چون سلام گرمی با آنها ندارم اما صادقانه بگویم وقتی یکی از آشنایانمان را می بینم و او حالم را می پرسد، متوجه می شوم. استرس و شرم که من او را گرم است. نمی دانم چرا از بودن در کنار دیگران خجالت می کشم. باید چکار کنم؟

پاسخ:

مخاطب گرامی امروزه یکی از معیارهای موفقیت در زندگی داشتن هوش عاطفی و بین فردی است و هوش شناختی به تنهایی کافی نیست. فروتنی و خجالتی بودن در روابط بین فردی باعث می شود پیشرفت شما در بسیاری از زمینه های اجتماعی، شغلی و غیره کند و دشوار شود، بنابراین توصیه هایی برای شما دارم.

اعتماد به نفس خود را تقویت کنید

باورهای غلط و تحریفات شناختی خود را بشناسید. اعتماد به نفس شما پایین است و طیفی از باورهای نادرست و تحریف های شناختی باعث عزت نفس پایین می شود، مانند تأیید گرفتن و تلاش برای راضی نگه داشتن همه، یا ذهن خوانی به گونه ای که فکر می کنید همه امور خود را تحت کنترل دارید. . رفتار و خودت قضاوت میکنن شما همچنین می توانید توجه گزینشی داشته باشید، یعنی به جنبه های منفی توجه کنید، با وجود اینکه جنبه های مثبت زیادی وجود دارد، یا می توانید تعمیم دهید، یعنی اینکه در گذشته اتفاقاتی افتاده و مورد تمسخر قرار گرفته اید و این باعث شده است که تمسخر برای تاثیر گذاشتن بر روابط بعدی و دیگر روابط شما.پس حواستان باشد که هیچکس آنقدر که خودتان را قضاوت و سرزنش می کنید، شما را سرزنش و قضاوت نمی کند.

فرار از دیگران راه حل نیست!

تا زمانی که به دلیل عدم اعتماد به نفس و خجالتی بودن از موقعیت های بین فردی خودداری کنید، هیچ چیز درست نمی شود. بنابراین به جای فرار سعی کنید خود را در موقعیت های ذکر شده قرار دهید و با این مشکل روبرو شوید و در صحبت های خود نقشی نداشته باشید. توجه داشته باشید که چون خودتان را قبول ندارید و دوست ندارید، می توانید در گفتگوها و موقعیت های بین فردی نقش داشته باشید و خودتان نباشید. این برای شما مشکل ساز خواهد شد.

نویسنده: Dr. هادی غلاممحمدی مشاور