مقدمه ای بر روان سنجی


شناسایی روان انسان با استفاده از آمار و احتمالات

مقدمه ای بر روان سنجی

من کی هستم

من زهرا خوشنویسان هستم، دانشجوی کارشناسی ارشد روانسنجی و روانشناسی تربیتی در مقطع دکتری. من روانشناس و معلم دانشگاه هستم.

روان‌سنج دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد؟

روان‌سنجی کار درمانی انجام نمی‌دهد و تخصص او در اجرا، ارزیابی و تجزیه و تحلیل تست‌های روان‌شناختی و یادگیری است. به طور کلی باید گفت که روان سنجی مطالعه نظریه ها و کاربرد تکنیک های اندازه گیری در روانشناسی است. در این دوره آموزشی یاد خواهید گرفت که تست های روانشناسی چگونه ساختار یافته اند، چگونه استاندارد شده اند و چگونه باید اجرا و نمره گذاری شوند. روانشناسان همچنین در زمینه تحقیقات روانشناختی فعالیت می کنند. امروزه مراکز روانشناسی به شدت به تخصص روانسنجی نیاز دارند، اما تعداد کمی از دانشجویان در این زمینه وجود دارد.

تست های روانشناسی چه چیزی را اندازه گیری می کنند؟

تست های روانشناسی را می توان به سه بخش تقسیم کرد. اولاً منظور از آزمون‌های پیشرفت تحصیلی، همان آزمون‌هایی است که معلمان و اساتید برای دانش‌آموزان برگزار می‌کنند. این تست ها دارای استاندارد ساخت، تجزیه و تحلیل و ارزیابی هستند. “بهترین سوالات چیست؟” و “چگونه سوالات می توانند بین دانش آموزی که درس را یاد گرفته و دانش آموزی که درس را یاد نگرفته است تفاوت قائل شود.” دوم اینکه آزمون های هوش و استعدادی هستند که قبل از ورود به دبستان و راهنمایی مورد استفاده قرار می گیرند تا دانش آموزان بتوانند بر اساس ارزشیابی خود آموزش های مناسب را ببینند. سوم، آزمون های شخصیتی و عاطفی وجود دارد که به آن ها پرسشنامه می گوییم. روانشناسان به کمک این پرسشنامه ها اطلاعاتی در مورد مراجع خود در زمینه ویژگی های شخصیتی، اختلالات شخصیتی، سنجش نگرش، مطلوبیت سنجی و … به دست می آورند.

استانداردسازی در آزمون های روانشناسی به چه معناست؟

فرض کنید یک تست هوش در فرانسه برای کودکان ۷ تا ۱۰ ساله انجام می شود. وقتی آزمون داده می شود، میانگین سنی به دست می آید که مثلاً نشان می دهد دانش آموز هفت ساله چه نمره ای می گیرد، اما این رقم متعلق به آن فرهنگ و نظام آموزشی است. یعنی ما نمی توانیم در کشور خودمان آن آزمون را به همین صورت انجام دهیم و آن را با هم مقایسه کنیم و بعد به این نتیجه برسیم که اگر دانش آموز هفت ساله ما نمره تعیین شده را نگیرد، زیر حد متوسط ​​است. خب، چه کنیم؟ روان‌سنج میانگین جامعه ما را محاسبه می‌کند. به طور کلی در آزمون های روانشناسی باید سه مورد را بررسی کرد. آزمون چقدر معتبر است، چقدر معتبر است – یعنی اندازه گیری می کند برای چه چیزی طراحی شده است – و اینکه آیا در میانگین جامعه استاندارد شده است یا خیر.

روان سنجی به چه مهارت ها و توانایی هایی نیاز دارد؟

کسانی که به روانشناسی علاقه دارند اما درمان شغل مورد علاقه آنها نیست به شرط داشتن پایه ریاضی قوی و خوب می توانند در این رشته تحصیل کنند. بخش مهمی از روان سنجی، آمار و احتمالات است که موضوعاتی هستند که قابل یادآوری نیستند و دارای مولفه های عملیاتی و تحلیلی هستند. برخی از موضوعات روان سنجی بسیار سخت هستند، بنابراین برای تجزیه و تحلیل آنها به نرم افزار نیاز داریم. یک روان سنجی باید بر نرم افزارهای مرتبط با شغل خود تسلط داشته باشد و دانش و علم خود را دائماً به روز کند.

چگونه می توانید شریک زندگی من شوید؟

ابتدا باید لیسانس روانشناسی عمومی بگیرید و سپس در مقطع کارشناسی ارشد در آزمون روانسنجی شرکت کنید. قبلاً در ایران دکتری روان سنجی نداشتیم، اما مدتی است که تعداد محدودی از دانشگاه ها از جمله علامه طباطبایی و دانشگاه آزاد تهران اقدام به ارائه مدرک دکتری در این رشته می کنند. برای علاقه مندان به این رشته، خوب است بدانید که روان سنجی یک علم دقیق است. تست های روانشناسی توسط کارشناس انجام می شود و ارزیابی و تحلیل آن بر اساس مصاحبه و سوابق افراد انجام می شود. به همین دلیل تست هایی که در فضای مجازی می بینید، تست های شخصیت شناسی و مواردی از این دست، مبنای علمی ندارد.

نویسنده: الهه قادر متعال