معاملات مسکن در پاییز به نصف رسید – تجارت نیوز


به گزارش تجارت نیوز، روند ماهانه جریان های نقدی به بازار مسکن شهر تهران از سال ۹۵ تا پایان مهرماه سال جاری مورد بررسی قرار گرفته است و با مقایسه و تعدیل این روند برای نرخ تورم، مشخص می شود که به طور سنتی در فروردین و مهر هر سال، بازار مسکن با کاهش جریان نقدینگی مواجه است

به گزارش اختازنانیوز، محاسبات بانک مرکزی نشان می دهد ارزش معاملات مسکن در ابتدای پاییز امسال نسبت به پایان بهار تقریبا به نصف کاهش یافته است. آماری که نشان می دهد پول کمتری وارد بازار املاک می شود. اما راه دیگر برای مشاهده فشارهای نقدینگی در بازار مسکن تعدیل اعداد با تورم است که اگر ارزش معاملات در بازار مسکن تهران را از فروردین ۹۵ به قیمت ۱۴۰۱ تعدیل کنیم به طور متوسط ​​۲۷۷۰۰ میلیارد تومان است. .

این نمودار نشان می دهد که میزان ورودی پول از میانگین هر ماه چقدر فاصله دارد.

مسکن

در این روش محاسباتی می بینیم که ورود نقدینگی به بازار مسکن از سال ۱۳۹۴ به طور سنتی در ماه های فروردین و پس از آن با کاهش مواجه بوده است. تنها استثنا در سال ۲۰۱۹ بود که به دلیل افزایش شدید سرعت پول از ابتدای سال و رشد قیمت در اکثر بازارها، بازار مسکن در مهرماه ناراضی نماند.

با این حساب برخی کارشناسان معتقدند رفتار مهرماه یک رفتار سنتی است و ماه های بعد است که تصویر واضح تری از جذابیت بازار مسکن برای سرمایه گذاران نشان می دهد.

برخی تصور می کنند که در بازارهای رقابتی مانند بورس تا پایان سال، ارز زیادی در بازار مسکن وجود خواهد داشت، اما اکوایران از یک منبع آگاه دریافته است که نسبت دلار در بازارهای مرزی ارز با تهران بازار نشانه اشتها برای خروج سرمایه است.

اگر این تشنگی ادامه یابد، خانه از ابتدای پاییز به خواب زمستانی رفته است.